Doğal Gaz
Doğal Gaz

Doğal Gaz

 

Rusya Federasyonu - Türkiye Doğal Gaz Ana İletim Hattı
Ülkemize Bulgaristan sınırında Malkoçlar’dan giren, Hamitabat, Ambarlı, İstanbul, İzmit, Bursa, Eskişehir güzergâhını takip ederek Ankara’ya ulaşan Rusya Federasyonu-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı 845 km uzunluğundadır.

Hattın Trakya Bölgesindeki kısmı 1987’de, geri kalan bölümü ise 1988 yılında işletmeye alınmıştır. Boru hattı üzerinde Kırklareli, Ambarlı ve Eskişehir’de kompresör istasyonları ile Malkoçlar’da ana ölçüm istasyonu bulunmaktadır.

Rusya - Samsun - Ankara Doğal Gaz İletim Hattı (Mavi Akım)
2003 yılında işletmeye alınan, Mavi Akım Projesi’nin Türkiye topraklarındaki kısmı Samsun’dan başlayarak Amasya, Çorum, Kırıkkale üzerinden Ankara’ya ulaşmakta, Ahiboz yakınlarında Malkoçlar-Ankara iletim hattı ile birleşmektedir. Ayrıca, Çorum Sungurlu’dan ayrılan bir branşman da Düzce’ye ulaşmaktadır. Boru hattı üzerinde, Çorum kompresör istasyonu ve Durusu ana ölçüm istasyonu bulunmaktadır.

Azerbaycan - Türkiye (Şah Deniz I) Doğal Gaz Boru Hattı
Azerbaycan Şah Deniz I sahasında üretilecek olan doğal gazın Gürcistan üzerinden Türkiye’ye taşınması amacıyla yapılan Azerbaycan - Türkiye (Şah Deniz I) Doğal Gaz Boru Hattı, 2007 yılında işletmeye alınmıştır. Boru hattı üzerinde Hanak Kompresör İstasyonu ve Türkgözü’nde ana ölçüm istasyonu bulunmaktadır. Azerbaycan Doğal Gaz Boru Hattı, Horasan yakınlarında Doğu Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı ile birleşmekte ve birleşen hat vasıtasıyla doğal gaz, yurdumuzun batı bölgelerine taşınmaktadır.

Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı
Bu hat ile başta İran olmak üzere doğudaki kaynaklardan alınacak doğal gazın taşınması amaçlanmıştır. 2001 yılı sonunda işletmeye alınan yaklaşık 1.491 km uzunluğundaki Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı üzerinde Doğubayazıt, Erzincan, Sivas ve Mucur’da kompresör istasyonları ve Gürbulak’ta ana ölçüm istasyonu bulunmaktadır.