Doğal Gaz
Doğal Gaz

Doğal Gaz

 

BOTAŞ, 1987 yılında Türkiye’de artan hava kirliliğinin önlenmesi ve Türkiye’nin hızla gelişen ve artan enerji ihtiyacının karşılanması amacı ile doğal gaz ithalatına ve Türkiye içerisinde abonelere, sanayiye, elektrik üreticilerine doğal gaz satışı başlamıştır. Takip eden yıllarda yapılan yoğun çalışmalar ve yatırımlar sayesinde, 2018 yılı itibarıyla BOTAŞ, Türkiye’de 81 ilin tamamına doğal gaz arzı sağlamıştır.

BOTAŞ, doğal gazla ilgili olarak LNG ticareti, boru hattı işletmeciliği ve yapım işleri, depolama faaliyetleri, uluslararası projeler ve LNG/FSRU terminali işletmeciliği faaliyetlerini yürütmektedir.

BOTAŞ, 20.000 kilometreyi aşan doğal gaz boru hattı uzunluğu ile doğal gaz faaliyetlerini  aralıksız sürdürmektedir. 

Rusya Federasyonu - Türkiye Doğal Gaz Ana İletim Hattı
Ülkemize Bulgaristan sınırında Malkoçlar’dan giren, Hamitabat, Ambarlı, İstanbul, İzmit, Bursa, Eskişehir güzergâhını takip ederek Ankara’ya ulaşan Rusya Federasyonu-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı 845 km uzunluğundadır.

Hattın Trakya Bölgesindeki kısmı 1987’de, geri kalan bölümü ise 1988 yılında işletmeye alınmıştır. Boru hattı üzerinde Kırklareli, Ambarlı ve Eskişehir’de kompresör istasyonları ile Malkoçlar’da ana ölçüm istasyonu bulunmaktadır.

Rusya - Samsun - Ankara Doğal Gaz İletim Hattı (Mavi Akım)
2003 yılında işletmeye alınan, Mavi Akım Projesi’nin Türkiye topraklarındaki kısmı Samsun’dan başlayarak Amasya, Çorum, Kırıkkale üzerinden Ankara’ya ulaşmakta, Ahiboz yakınlarında Malkoçlar-Ankara iletim hattı ile birleşmektedir. Ayrıca, Çorum Sungurlu’dan ayrılan bir branşman da Düzce’ye ulaşmaktadır. Boru hattı üzerinde, Çorum kompresör istasyonu ve Durusu ana ölçüm istasyonu bulunmaktadır.

Azerbaycan - Türkiye (Şah Deniz I) Doğal Gaz Boru Hattı
Azerbaycan Şah Deniz I sahasında üretilecek olan doğal gazın Gürcistan üzerinden Türkiye’ye taşınması amacıyla yapılan Azerbaycan - Türkiye (Şah Deniz I) Doğal Gaz Boru Hattı, 2007 yılında işletmeye alınmıştır. Boru hattı üzerinde Hanak Kompresör İstasyonu ve Türkgözü’nde ana ölçüm istasyonu bulunmaktadır. Azerbaycan Doğal Gaz Boru Hattı, Horasan yakınlarında Doğu Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı ile birleşmekte ve birleşen hat vasıtasıyla doğal gaz, yurdumuzun batı bölgelerine taşınmaktadır.

Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı
Bu hat ile başta İran olmak üzere doğudaki kaynaklardan alınacak doğal gazın taşınması amaçlanmıştır. 2001 yılı sonunda işletmeye alınan yaklaşık 1.491 km uzunluğundaki Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı üzerinde Doğubayazıt, Erzincan, Sivas ve Mucur’da kompresör istasyonları ve Gürbulak’ta ana ölçüm istasyonu bulunmaktadır.

Batı Karadeniz Doğal Gaz Boru Hattı

Batı Karadeniz Sakarya Gaz Sahası'nda keşfedilen milli doğal gazın BOTAŞ ulusal doğal gaz iletim şebekesine aktarılarak kullanıma sunulması için BOTAŞ tarafından yürütülen Projenin ilk aşaması Doğal Gaz Ölçüm İstasyonu ve Doğal Gaz Bağlantı Hattı (Faz-1) olmak üzere iki kısımda gerçekleştirilmiştir.

1.Kısım: Filyos Doğal Gaz Ölçüm İstasyonu;

Projenin birinci kısmı olan gaz kalite ve miktarının ölçümlendiği, Sakarya Gaz Sahasından çıkarılacak doğal gazın Zonguldak İli, Çaycuma İlçesi, Filyos Beldesinde BOTAŞ’ın iletim hatlarına bağlantı noktasındaki 50 Milyon Sm3/Gün ve 18 Milyar  Sm3/yıl kapasiteli Ölçüm İstasyonu, BOTAŞ tarafından inşa edilmiştir. 15 Kasım 2022 tarihi itibarı ile test ve kabul işlemleri tamamlanarak gaz alınmasına hazır hale getirilmiştir. Söz konusu istasyonda gazın BOTAŞ iletim şebekesine girişi öncesinde miktar ve kalitesinin ölçülmesi ile birlikte gazın filtrelenmesi sağlanacaktır.

2.Kısım: Doğal Gaz Bağlantı Hattı;

Projenin ikinci kısmında; Batı Karadeniz Gazı Ölçüm İstasyonu çıkışından BOTAŞ doğal gaz iletim hattına kadar yaklaşık 36 km uzunluğunda ve 48” çapında yüksek basınçlı çelik doğal gaz boru hattı ve vana sistemlerinden oluşan “Batı Karadeniz Doğal Gaz Boru Hattı Faz-1” BOTAŞ tarafından inşa edilmiş olup anılan hat bağlantısı ile BOTAŞ ulusal iletim şebekesine yerli ve milli doğal gazın aktarılması sağlanacaktır.

Batı Karadeniz Doğal Gaz Boru Hattı Faz-1, 2022 yılı sonu itibari ile test ve devreye alma işlemleri tamamlanmasının ardından geçici kabulü yapılmış olup boru hattına gaz alınmış ve BOTAŞ tarafından milli doğal gaz sevkiyatına hazır hale getirilmiştir.