Haberler

Yeşil Elma Ödülleri'ne 2022'de de BOTAŞ Damgası

 

2019-2022 yılları arasında kazandığı 20 ödülle uluslararası arenada ülkemizi gururla temsil eden BOTAŞ, 2022 yılı Yeşil Elma Ödülleri’nde de 2 altın ödüle layık görüldü.

Doğal gaz ve ham petrol boru hattı işletmeciliği, iletim, depolama hizmetleri gibi ana faaliyetlerinin yanı sıra sosyal ve çevresel sorumluluk, enerji verimliliği, yerli ve milli üretim çalışmalarıyla BOTAŞ, ulusal ve uluslararası alanda adından sıklıkla söz ettirmeye devam ediyor. Çevreyi koruyan ve zenginleştiren BOTAŞ, yürüttüğü çevre politikaları ve sürdürülebilirliğe verdiği önem ile enerji yönetimi ve enerji verimliliği çalışmalarının meyvelerini 2022 yılında da toplamayı sürdürüyor.

“En Çevreci Kuruluş Olma” hedefi doğrultusunda, sürdürülebilir bir yaşam için havanın, toprağın, suyun, iklimin, ormanın ve biyoçeşitliliğin korunmasına yönelik çalışmalarını sürdüren BOTAŞ, çevre ile ilgili uygulamalarıyla ülkemizle birlikte dünyada da örnek bir kuruluş oldu.

Bu kapsamda The Green Organisation tarafından düzenlenen Yeşil Elma Ödülleri’nde (Green Apple Awards) Kuruluşumuz yeni 2 Altın Ödül’ün (Fuel, Power & Energy: HABITAT Gold Winner 2022) sahibi oldu. Saros FSRU Projesi kapsamında hayata geçirilen ve BOTAŞ’ın çevresel hassasiyetinin en önemli nişanelerinden olan deniz çayırlarının taşınması projesi ve Kuruluşumuz ile ODTÜ iş birliğiyle Doğal Gaz İletim ve Piyasa İşlemleri Başkanlığı yerleşkesinde gerçekleştirilen  “Biyoçeşitlilik Envanter Projesi” ile 2 Altın Ödüle layık görülen BOTAŞ’ın, çevre hassasiyeti uluslararası arenada da yankı buldu.

Yürüttüğü başarılı çevre projeleri ile "Yeşil Dünya Elçisi" unvanını da almaya hak kazanan BOTAŞ, 21 Kasım 2022 tarihinde İngiltere’nin Londra şehrinde bulunan Westminster Sarayı’nda düzenlenen uluslararası törende ödüllerini teslim aldı.

BOTAŞ olarak kazandığımız ödüllerden aldığımız güçle, yasal sorumluluklarımızın çok ötesine geçen bir duyarlılıkla, kamu yararını gözeten ve insan odaklı perspektife sahip  çevre bilincimizle yeni projeler geliştirmeye ve yenilikçi uygulamalar sunmaya bütün gayretimizle çalışarak devam ediyoruz.

 

Tarih: 30/11/2022