Haberler

TürkAkım Projesi Açıldı

 

Rus doğal gazını Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya nakledecek TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı törenle hizmete açıldı.

Haliç Kongre Merkezi'nde 8 Ocak 2020’de düzenlenen TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı Açılış Töreni'ne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov katıldı.

 

“Hedefimiz, Ülkemizi Küresel Enerji Merkezlerinden Biri Hâline Getirmektir”

TürkAkım Projesi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen bir sene içerisinde projenin hedeflendiği şekilde tamamlandığını ve bugün açılışının yapıldığını ifade ederek, “Proje sayesinde 31,5 milyar metreküplük doğal gazın 15,75 milyar metreküpü aracı hiçbir ülke olmadan doğrudan ülkemize ulaşacaktır. Böylece 15 milyon hanenin yıllık doğal gaz ihtiyacını da karşılamış olacağız” dedi.

“Hedefimiz, ülkemizi küresel enerji merkezlerinden biri hâline getirmektir.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında 10. en büyük enerji piyasasına sahip ülke olduğunu ve bugün itibarıyla 81 ilin tamamına doğal gaz arzının sağlandığını kaydetti.

“Enerji Alanındaki İş Birliğimiz, Her Türlü Sınamayı Başarıyla Atlatmıştır”

Türkiye’de 53 milyon vatandaşın doğal gazı aktif bir şekilde kullandığına ve yapılan altyapı yatırımlarıyla bu sayının gün geçtikçe arttığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geride bıraktığımız 33 senede Rusya Federasyonu’ndan yaklaşık 400 milyar metreküp doğal gaz tedariği sağladık. Bu tablo ülkelerimizin karşılıklı çıkarına dayalı, kazan-kazan temelli iş birliğinin en güzel örneğidir. Enerji alanındaki iş birliğimiz, her türlü sınamayı diğer alanlarda olduğu gibi başarıyla atlatmıştır. Türkiye ve Rusya olarak bu iş birliğinin zemini üzerinde yeni projelere, yeni başarılara imza atmaya devam edeceğiz. Avrupa ülkelerinin proje kapsamındaki ikinci hattan gelecek Rus gazına yoğun ilgi gösterdiğini görüyoruz.”

“TürkAkım Son Derece Özel ve Benzeri Olmayan Bir Gaz Ulaştırma Sistemidir”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de törende yaptığı konuşmada:

“Rusya ve Türkiye arasındaki iş birliği adım adım bütün alanlarda gelişiyor. Dünyadaki son derece zor duruma rağmen ve birtakım uluslararası oyuncuların bu karşılıklı yarar yönünde gelişen iş birliğimize mani olmaya çalışmalarına rağmen bu çalışmalar, devam etmektedir” dedi.

Bu büyük çaplı ortak projenin hayata geçirilmesinin, Karadeniz’in dibinden doğal gaz boru hattının başarılı bir şekilde döşenmesinin Rus-Türk stratejik ortaklığının kayda değer ve somut meyveler getirdiğinin göstergesi olduğunu söyleyen Rusya Devlet Başkanı Putin, TürkAkım’ın son derece özel ve benzeri olmayan bir gaz ulaştırma sistemi olduğuna dikkat çekti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, TürkAkım ile ilk hattan Batı Sibirya yataklarından doğal gaz geleceğini, ikinci hat ile de doğal gazın Türkiye üzerinden Balkanlar’a, Bulgaristan, Yunanistan ve Sırbistan’a sevk edileceğini anlattı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattının güvenilir bir şekilde işletileceğini ve çevre dostu olduğunu belirterek, günde 6 kilometreden fazla boru döşenen projenin, bu konuda rekor kırdığını söyledi ve emeği geçenlere teşekkür etti.

“TürkAkım: Türkiye ve Rusya Arasındaki İş Birliğinin Yeni Sembolü”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez TürkAkım Projesi Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye ve Rusya arasındaki iş birliğinin yeni sembolü olan projenin deniz bölümünün geçen yıl tamamlandığını hatırlattı.

Bakan Dönmez, projeyle yıllık yaklaşık 31,5 milyar metreküp doğal gazın taşınacağını vurgulayarak, bunun 15,75 milyar metreküpünün Türkiye'de kalacağını, kalan kısmının ise Türkiye üzerinden Avrupa'ya gideceğini söyledi.

"TürkAkım'da nihayete ulaşmanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz. TürkAkım, bölgemizin istikrarına katkı sunan ve uluslararası enerji piyasalarına sürdürülebilirlik kazandıran stratejik bir proje, Karadeniz'in derinliklerine atılmış tarihi bir imza. Proje, ülkemizin ve Avrupa'nın doğal gaz arz güvenliğine önemli katkı sağlayacak biz vizyon projesi." diyen Dönmez, şunları kaydetti:

"Alım terminalleri, kıyı geçişi, 930 kilometrelik deniz kısmı, 70 kilometrelik birinci kara bölümü ve 140 kilometrelik ikinci kara bölümünün inşaat çalışmaları planlanan takvimden daha önce tamamlanarak gaz akışına hazır hale getirildi. Projenin yapımı sırasında yerli ve milli üretimin teşviki amacıyla kara inşaatında kullanılan malzemelerin yüzde 98'i yurt içi üreticilerden temin edildi. TürkAkım'ın kara kısmını bir yıldan daha kısa sürede tamamlayarak vanaları açılmaya hazır hale getirdik. TürkAkım, ülkemizi doğal gazın ilk alıcısı konumuna yükselterek transit riskleri de ortadan kaldıracak. Böylece siyasi çalkantılar ve istikrarsızlıktan asgari derecede etkilenen enerji sektörüne doğru önemli bir yol katetmiş olacağız. Yeni bir tedarik hattını daha devreye alarak sistem esnekliğimizi de genişletmiş olacağız."  

Konuşmaların ardından Russkaya Kompresör İstasyonu'ndaki Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oleg Aksyutin ve Kıyıköy Alım Terminali'ndeki BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan ile video konferans aracılığıyla bağlantı kuruldu. Aksyutin ile Özcan, projeye ilişkin bilgi verdi.

“Azmin, Kararlılığın, Gayret ve Adanmışlığın Bir Nişanesi: TürkAkım”

“BOTAŞ olarak son 1 yılda TürkAkım ve TANAP projelerimizi zamanından önce devreye alarak Sayın Cumhurbaşkanım, Zatıâlinize verdiğimiz sözü yerine getirmenin ve aziz milletimize sunmuş olduğumuz kesintisiz hizmetin mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. Sadece bu iki proje ile 62 milyar m3'ü bulan bir kapasiteyi ülkemize ve Avrupa’ya kazandırmış olduk.” diyen BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, projenin mühendislik, malzeme üretimi ve yapım işini %98’i aşan bir yerlilik oranı ile gerçekleştirilmiş olmasının ülkemiz sanayisinin geldiği nokta açısından gurur vesilesi olduğunu vurguladı.

BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan sözlerini şöyle sürdürdü:

“120 santimetre çapında 210 kilometreyi aşan boru hatlarının; mühendislik çalışmalarını, kamulaştırma işlemlerini,  ÇED raporlarını, geçiş izinlerini ve tüm malzeme tedarikini, hattın yapımı ve testlerini bir yıldan daha kısa sürede tamamladık. Hatta Avrupa’ya uzanan hattın imalatlarını 5 ayda bitirmek suretiyle kırılması güç bir rekora imza attık. Azmin, kararlılığın, gayret ve adanmışlığın bir nişanesi olan bu projenin vatanımıza milletimize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

Yapılan canlı bağlantılardan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Boyko Borisov, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Eski TBMM Başkanları İsmail Kahraman ile Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Gazprom Üst Yöneticisi Alexey Miller açılış sırasında sahnede yer aldı.

Erdoğan, Putin, Vucic ve Borisov'un sembolik vanayı açmasıyla TürkAkım'dan Türkiye'ye gaz arzı başladı. Açılış sırasında ekranda doğal gaz akış animasyonu gösterildi.

Açılıştan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuk devlet ve hükümet başkanlarıyla ile aile fotoğrafı çektirdi.

 

Tarih: 10/1/2020