Haberler

Büyük BOTAŞ Ailesi Büyük Türkiye ile Tek Bilek Tek Yürek

 

06 Şubat 2023 tarihinde saat 04.17’de Kahramanmaraş ili Pazarcık merkezli 7,7 ve Elbistan merkezli saat 13.24’te 7,6 büyüklüğünde meydana gelen iki büyük depremin ardından BOTAŞ bütün birimleriyle tek yürek olarak çalışmalarını gece gündüz gözetmeden sürdürüyor.

Kriz merkezi, bakım-onarım ve arama-kurtarma dâhil olmak üzere toplamda 695 çalışan ve 117 araç/iş makinası ile BOTAŞ, bütün ekiplerini seferber etmiştir.

06 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş ilinde meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremler sonucu ilk andan itibaren BOTAŞ Gaz Sevkiyat ve Kontrol Merkezinden, SCADA üzerinden deprem bölgesindeki gerekli tüm vanalar otomasyon sistemi üzerinden uzaktan kapatılarak sahaya ekipler sevk edilmiştir. Yerden ve havadan yapılan incelemeler neticesinde Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay illerine gaz arzı sağlayan doğal gaz ana iletim hattının bulunduğu 3 bölgede hasar meydana geldiği tespit edilmiştir.

Oluşan hasarı ivedilikle onarmak için gerekli güvenlik tedbirleri alınarak kaynak ve montaj ekip ve ekipmanlarının, çelik boru, iş makinaları vb. unsurların sahaya sevkiyatı gerçekleştirilerek meydana gelen hasarlar tamir edilmiş, böylelikle bölgedeki tüm il ve ilçe şehir girişleri doğal gaz arzına hazır hale getirilmiştir. Ayrıca birçok noktada hasar gören fiber optik hatlarımızı bilişim ekiplerimiz kısa sürede onarmışlardır.

Bununla birlikte, tedbir amaçlı olarak boru hatlarımız üzerinde kontrollere aralıksız olarak devam edilmektedir.

Olumsuz hava ve saha koşullarına rağmen çalışmalarını sürdüren BOTAŞ, enkaz altında kalan vatandaşlarımız için arama-kurtarma çalışmalarına da sahadaki personeli ve iş makineleri ile destek vermiştir. AFAD koordinasyonunda yürütülen arama kurtarma çalışmalarına katılan ve büyük fedakârlıklar gösteren BOTAŞ Arama Kurtarma (BAK) timleri, “Bütün Çabamız Bir Can, Bir Nefes İçin” diyerek deprem bölgesinde bütün Türkiye’nin tek yürek şahit olduğu mucizelere imza atmıştır.

Arama-kurtarma çalışmaları yanında BOTAŞ, deprem felaketini yaşayan ve barınma ihtiyacı olan vatandaşlarımızı tesislerinde ağırlayarak, depremin yaralarını bir nebze de olsa sarmak için gönlünü ve kapılarını açmış, psikososyal destek çalışmaları yapmıştır. Depremden etkilenen vatandaşlarımızı tesislerimizde misafir ederken minik misafirlerimiz için de uzman desteğinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek yüzlerini bir nebze gülümsetmeye çalıştık.

Depremin şiddetli etkisinin görüldüğü yerlerden diğer biri olan İskenderun Limanı’nda konteynerlerde çıkan yangına, BOTAŞ sahip olduğu köklü römorkörcülük teşkilatıyla denizden ve itfaiye teşkilatı ile karadan müdahalede bulunmuştur. Yangın söndürme ekipleri ile koordineli şekilde yürütülen özverili çalışmalar sonucunda limandaki yangın söndürülmüştür.

Uzmanlarca, yüzyılların enerjisinin boşaldığı bildirilen büyük ve tarihi afet sonrası, depremden etkilenen vatandaşlarımıza destek olabilmek amacıyla BOTAŞ’ın bütün birimlerinde yardım kampanyası düzenlenmiştir. Yardım kampanyası kapsamında toplanan ayni ve nakdi yardımlar AFAD koordinasyonunda afet bölgelerindeki vatandaşlarımıza ulaştırılmıştır.

Depremin yaralarını sarmak adına deprem bölgelerinde; Kahramanmaraş’ın Elbistan, Afşin ve Pazarcık, Hatay il merkezi (2) ve İskenderun, Gaziantep’in İslahiye ve Adıyaman il merkezi ile Besni ve Gölbaşı ilçeleri olmak üzere toplamda 10 ayrı noktada, BOTAŞ tarafından ayrıca yemek dağıtım merkezi kurulmuştur. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza sıcak yemek, çorba, su, ekmek ve ikramlık malzeme desteğinde bulunan BOTAŞ, gönüllere dokunmaya devam ediyor.

Asrın Felaketi olarak adlandırılan büyük depremler sonrası hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Milletimizin başı sağ olsun.

Tarih: 20/2/2023