FSRU - Dörtyol
FSRU - Dörtyol

FSRU - Dörtyol

 

FSRU, İngilizce Floating Storage and Regasification Unit ifadesinin kısaltılmış hali olup LNG formundaki gazın depolandığı ve gazlaştırılarak iletim şebekesine aktarıldığı gemi tipini tanımlamaktadır. Dünya geneli uygulamada, FSRU gemisi terminalde sabit halde bulunmakta, LNG taşıyan gemi FSRU gemisine yanaşarak bu gemiye LNG transfer etmektedir. FSRU gemisi de LNG'yi depolama ve ihtiyaç duyduğunda LNG'yi gazlaştırarak iletim şebekesine aktarma fonksiyonlarını icra etmektedir.  

Arz ve sistem güvenliğinin sağlanması hedefimiz doğrultusunda Dörtyol'da bulunan FSRU tesisimiz ve milli FSRU (Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma) gemimiz Ertuğrul Gazi ile boru hatlarına bağlı kalmadan farklı kaynak, ülke ya da spot piyasalardan gaz tedarikine imkan tanınmıştır.

110 milyon metreküp doğal gaz depolama kapasitesi ile dünyada kapasitesi en yüksek gemilerin başında gelen Ertuğrul Gazi FSRU gemisi ayrıca 28 milyon metreküplük günlük gazlaştırma kapasitesi ile öne çıkmaktadır. 25 Haziran 2021'de devreye alınan Ertuğrul Gazi Gemisine ilk gemiden gemiye transfer (ship-to-ship/STS) işlemi 28 Haziran 2021 tarihinde başarıyla gerçekleşmiştir.