Haberler

Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası`nın Açılışı yapıldı.

 

Doğal Gaz Ticaretine Yenilik Kazandıran, Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası’nın Açılışı yapıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası’nı ( OTSP) , EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan ÖZCAN, EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu ile Enerji ve Doğal Gaz sektörünün önde gelen kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla 01.09.2018 tarihinde açmıştır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası (OTSP) Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, bugün doğal gaz piyasasının geldiği noktayı göstermesi adına çok önemli bir faaliyete tanıklık edildiğini belirterek “Bu adımla Türkiye’de enerji ticaretinin gelişmesi, enerji piyasalarının serbestleşmesi ve bölgesel enerji ticareti merkezi olma yönündeki hedeflerimize ulaşmak için önemli bir adımı kurguladık ve gerçekleştiriyoruz.” dedi.

EPİAŞ’ın kurulmasıyla birlikte küresel enerji piyasalarıyla bütünleşmiş, rekabetçi serbest, sürdürülebilir, güvenilir ve şeffaf bir enerji piyasasının temellerini attıklarının altını çizen Dönmez, EPİAŞ’nin aynı ilkeler doğrultusunda doğal gaz piyasasını da işletileceğini vurguladı.

Bakan Dönmez, “Bugün sadece 3 şehrimizde doğal gaz yok. 78 şehrimizde, yaklaşık 55 milyon vatandaşımızın doğalgaz kullanımına eriştiği bir ülkeyiz. Önümüzdeki aylarda, yıl sonuna kadar Artvin, Şırnak ve Hakkari’ye doğalgazı götürdükten sonra bu ülkede doğalgazın konforuyla tanıştırmadığımız hiçbir vatandaşımız olmayacak.” diye konuştu. Bakan Dönmez, özel sektörün doğalgaz altyapısına olan katkısının yadsınamayacağını vurgulayarak, “Gururla ifade ediyorum ki doğalgaz dağıtım sektöründeki oyuncularımızın büyük bir kısmı da milli sermayeyi temsil eden oyuncularımız. Elektrik sektöründe zaman zaman yabancı sermaye temsilcilerine rastlıyoruz, ama doğalgaz herkese açık platform olmasına rağmen genelde milli sermayeyi temsil eden yatırımcılarımız bu işe ilgi duyuyor.” şeklinde konuştu.Daha önce soğuk kış günlerinde zaman zaman zorunlu olarak bazı tesislere kısıntı, kesinti programları uyguladıklarını anımsatan Dönmez, geçen yıl ilk defa tüm talebi fazlasıyla karşıladıklarını söyledi.

Bakan Dönmez, EPİAŞ kurulduğundan beri kolaylık, derinlik ve yenilik ilkelerini faaliyetlerinin her zaman merkezine koymuştur. İnşallah bundan sonra da EPİAŞ bu 3 ana temayı göz ardı etmeden piyasanın isteklerini karşılar hale gelecek. Bu süreçte birçok şey öğrendik, doğru ve yanlışlarımızdan dersler çıkardık. Kendimizi sürekli yeniledik. Gelişim ve değişim odaklı bir anlayışla daha iyisini ortaya koymak için elimizden gelen bütün gayreti gösterdik. Bu yolculuk bugün bambaşka bir yöne doğru evriliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın 100 Günlük İcraat Programı’nda ifade ettikleri üzere elektrik piyasalarının ardından bugün spot doğalgaz piyasasını da hayata geçiriyoruz.” 

Bakan Dönmez, Türkiye’nin doğalgaz piyasasında, yıllık bazda alım satımların ikili anlaşmalar vasıtasıyla yapıldığını anımsatarak, “Buna alternatif olarak, bugün itibarıyla yıl içinde daha kısa süreli alım satımların yapılabileceği ve günlük fiyatların oluşacağı organize toptan satış piyasasını devreye alıyoruz. Spot doğalgaz piyasasının kurulmasıyla birlikte Türkiye bölgesinde serbest piyasada doğalgaz fiyatının oluştuğu ilk ülke olma mutluluğunu yaşamış olacak. İlerleyen dönemlerde hem piyasa hacminin artması hem de diğer ülkelerin bu pazara dahil olmasıyla, bölgesel enerji ticaret merkezi olma yönünde çok önemli bir adım atmış olacağız.” diye konuştu.

Yeni yatırımlarla arz sıkıntısını teknik olarak aşmış durumda olduklarını vurgulayan Dönmez, bugün ulaşılan 300 milyon metreküplük hedefin, 2023 yılında 400 milyon metreküpe ulaştırmış olacaklarını söyledi. Dönmez, Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası’nın oluşturulmasıyla Türkiye’de doğalgaz referans fiyatlarının oluşumunun sağlanacağını aktararak, “365 gün 24 saat ticarete açık olan doğal gaz borsasında Sürekli Ticaret Platformunu kullanarak doğalgaz tedarikçileri, ihracatçıları ve iletim sisteminin dengelenmesi için doğal gaz tedarik edecek BOTAŞ da işlem yapabilecek. EPİAŞ’ın işleteceği bu piyasada işlemlerde gizlilik, piyasaya dair bilgilerde ise şeffaflık ön planda olacaktır.” dedi.

Yazılım sürecini de yerli ve milli altyapı imkanları ve EPİAŞ’ın kendi insan kaynağıyla hayata geçirdiklerini belirten Bakan Dönmez, “Böylece Avrupa’da kendi yazılımını geliştirebilen birkaç enerji borsasından biri olarak bölgemizde ayrıcalıklı bir yer edindik.” dedi.

Türkiye’de elektrik piyasası kurulurken çok haksız eleştirilerin yapıldığına işaret eden Bakan Dönmez, “Malum bir takım çevreler 'Piyasalar serbestleşiyor, biz bundan sonra elektriği ve doğal gazı pahalıya alacağız' şeklinde eleştiriler yapmıştı. O günlerde fiyatlar kilovatsaati 12 cent iken, bugün 5 centler civarına düşmüş durumda. Demek biraz sabretmiş olsak, orta ve uzun dönemde rekabete açık serbest piyasaların tüketiciye de daha uygun koşullarda elektrik ve doğalgaz temini sağladığını görmüş olacağız. Bugün itibarıyla baktığımızda, o günlerde Avrupa’nın en yüksek fiyatlı elektrik ve doğalgazını tüketirken bugün Avrupa’nın en düşük elektrik ve doğalgaz fiyatını tükettiğimizi, kullandığımızı görmüş olacağız dedi.

Bakan Dönmez, Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası’nın açılmasında emeği geçen EPİAŞ, EPDK, kamu ve özel sektördeki paydaşları tebrik ederek sözlerini bitirdi.

BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, bugün ilk işlemi yaptıklarını ve eşleşmenin gerçekleştiğini belirterek, "BOTAŞ denildiğinde sektörde ön yargılar vardı ama artık yok diye düşünüyorum. Çünkü birlikte çok mesafe kat ettik. Özellikle bakanlığımızın milli enerji ve maden politikalarıyla vizyoner strateji belgesinin ortaya konulmasıyla birlikte artık sektör ve sektör oyuncuları, herkes nereye gideceğini biliyor." dedi.

Önemli işler yapıldığına inandığını ifade eden Özcan, Türkiye'de doğalgazın yaygınlaşmasıyla ilgili çok önemli görevlerin yerine getirildiğini, 81 ile doğalgazı ulaştıracaklarını, bu sene 90’ın üzerinde yerleşim birimine doğalgazı vermiş olacaklarını söyledi.

Özcan, OTSP ve doğalgaz piyasasının hakikaten önemli bir eşik olduğunu aktararak, teknik altyapıların tamamının piyasada güçlü yapı oluşması, derinlik kazandırılması ve sektör oyuncularının büyük bir memnuniyetle rol alacağı sürecin bir başlangıcı olduğunu dile getirdi.

Enerji sektöründe faaliyet gösteren dernek yöneticileri, enerji sektörü temsilcilerinin yer aldığı Organize Toptan Doğal Gaz Piyasası açılış töreninin sonunda toplu fotoğraf çekimi gerçekleşti.

Tarih: 1/9/2018