Haberler

Ertuğrul Gazi FSRU Gemisi Depremde Gaz Sistemine Can Oldu

 

Ertuğrul Gazi’nin Arz Güvenliğindeki Kritik Rolü Depremde de Kendini Gösterdi 

Ülkemizin ilk Türk bayraklı FSRU gemisi Ertuğrul Gazi, enerji arz güvenliğinde kritik rol üstleniyor. Enerji alanında güçlü ve güvenilir bir altyapı inşa etmek amacıyla birçok proje ve yatırımı kararlılıkla hayata geçiren BOTAŞ’ın büyük yatırımlarından biri olan Ertuğrul Gazi FSRU Gemisi; devreye alındığı 25 Haziran 2021 tarihinden bugüne doğal gaz iletim sistemine 3.2 milyar metreküplük katkıda bulundu.

Kesintisiz ve ekonomik enerjiye ulaşmanın gittikçe zorlaştığı günümüzde BOTAŞ, ülkemizin elini güçlendiren hamleleri birer birer hayata geçiriyor. Enerji arz güvenliği tesisi adına enerjide kaynak çeşitliliği sağlayan BOTAŞ, geliştirdiği depolama projeleriyle de Türkiye’yi enerjide güvenli bir liman konumuna taşıyor. 

Türkiye’nin Yüzer Kalesi Ertuğrul Gazi 

BOTAŞ, ülkemizin artan doğal gaz arz talebinin sorunsuz karşılanması ve enerji arz güvenliğinin sağlanması amacıyla 2018 yılı başında Dörtyol Terminali’nde FSRU projesini rekor sürede hayata geçirmiş ve bu terminalde MOL FSRU Challenger ile gazlaştırma operasyonlarına başlamıştı. Daha sonra MOL FSRU Challenger’dan görevi devralan ülkemizin ilk Türk bayraklı FSRU gemisi Ertuğrul Gazi, devrede olduğu yaklaşık 1 buçuk yıllık süre içerisinde iletim sistemine önemli katkılar sağladı.

295 metre uzunluğu, 63 metre yüksekliği ile yaklaşık 3 futbol sahası büyüklüğündeki dev gemi, kış aylarında ülkemizin günlük doğal gaz tüketiminin yaklaşık %10’unu tek başına karşılayabiliyor. Kendi sınıfında, dünyanın önde gelen sayılı gemileri arasında yer alan Ertuğrul Gazi; 110 milyon metreküp depolama ve 28 milyon metreküp gazlaştırma kapasitesine sahip.

Ertuğrul Gazi En Kritik Anlarda, Kritik Görev Üstlendi

06.02.2023 tarihinde saat 04.17’de Kahramanmaraş ili Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğünde ve saat 13.24’te Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde meydana gelen depremler 11 ilimizi etkilemişti. Asrın felaketi olarak nitelendirilen iki büyük deprem sonrası, bölgede doğal gaz ana iletim hatlarında meydana gelen hasarların giderilmesi için BOTAŞ ekipleri ilk andan itibaren sahada 7/24 çalışarak oluşan hasarları onarmıştır. Doğal gaz arz güvenliğinde önemli bir halka olan milli FSRU gemisi Ertuğrul Gazi, ülkemizi yasa boğan Kahramanmaraş depreminde de kritik bir görev üstlenerek, ne denli kritik bir yatırım olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Hatay ili Dörtyol ilçesi sınırları içerisinde yer alan Dörtyol Terminali’nde LNG depolama ve gazlaştırma hizmeti veren Ertuğrul Gazi FSRU gemisi, deprem sonrası kontrollerin tamamlanmasının ardından ivedilikle tekrar devreye alınmış ve bölgenin tüm ihtiyacını günlük maksimum gazlaştırma kapasitesi olan 28 milyon sm³  gazlaştırma işlemi gerçekleştirerek tek başına karşılamıştır.

Soğuk kış günlerinde arzın devamlılığının sağlanması adına en kritik zamanlarda kritik bir görev üstlenen Ertuğrul Gazi, deprem nedeniyle hasar gören hatların yeniden devreye alınma sürecinde sistemin devamlılığını sağladı. 

Yürüttüğü başarılı çalışmalar ve geliştirdiği projelerle geleceğin adımlarını bugünden atan BOTAŞ, ülkemizin ve milletimizin tecrübe ettiği bu zor günlerde enerjide istikrar sağlayarak, güvenli bir enerji sisteminin mimarı oldu.

Tarih: 17/2/2023