Haberler

Enerji Bakanımız, BOTAŞ Silivri Depolama Tesislerini Ziyaret Etti

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ, BOTAŞ’a ait Türkiye'nin ilk doğal gaz depolama tesisi Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi'nde incelemelerde bulundu.

Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi'nde devam eden kapasite genişletme çalışmalarını yerinde inceleyen Bakan DÖNMEZ’e ziyaretinde, Genel Müdürümüz Sayın Burhan ÖZCAN, Genel Müdür Yardımcımız Sayın M. Talha PAMUKÇU, Depolama I Daire Başkanı Sayın Hüseyin AKMAZ eşlik etti.

Tesisin doğal gaz depolama kapasitesinin artırılması çalışmalarına ilişkin BOTAŞ yetkililerinden bilgi alan Sayın DÖNMEZ, tesiste devam eden çalışmalarla enerji arz güvenliği açısından son derece kritik projelerden birinin daha hayata geçirildiğini söyledi.

Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi, Alanında Avrupa'daki En Büyük Tesis Olacak

Tesisin doğal gaz depolama kapasitesine ilişkin bilgi veren DÖNMEZ, "Hâlihazırda Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi 3,2 milyar metreküplük depolama hacmine sahip. Yapacağımız çalışmalarla buradaki kapasiteyi 4,6 milyar metreküpe çıkartacağız. Geri üretim kapasitesini de günlük 28 milyon metreküpten 75 milyon metreküpe ulaştırmış olacağız. Çalışmalarımız tamamlandığında bu tesis, sahasında Avrupa'daki en büyük tesis olma özelliğini kazanacak." dedi.

Genişletme Çalışmaları Kapsamında 18 Kuyu Açıldı

DÖNMEZ, büyük bir kısmı denizde yürütülen çalışmalar kapsamında 18 kuyunun açıldığını belirterek, "Hummalı bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Hedefimiz bu yıl içerisinde burayı işletmeye almak." ifadelerini kullandı.

Tesis Çevreci Özellikleriyle de Ön Plana Çıkıyor

Bakan DÖNMEZ, Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin ihtiyaç duyduğu elektriği rüzgâr enerjisinden sağlayacağını belirterek  "4,2 megavatlık kurulu gücündeki rüzgâr türbiniyle birlikte bu tesisimizde kullanılacak elektrik enerjisinin tamamını karşılayacağız." dedi.

DÖNMEZ ayrıca Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde önemli bir ağaçlandırma faaliyetinin de devam ettiğine dikkati çekerek yaklaşık 400 bin adet zeytin, badem gibi ağaçların ekileceğini ifade etti.

BOTAŞ Geleceğin Adımlarını Bugünden Atıyor

Türkiye'nin doğal gaz depolama kapasitesini artırma çalışmaları kapsamında Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi'nde de çalışmaların devam ettiğini dile getiren DÖNMEZ, "Orada şu anda hâlihazırda 1,2 milyar metreküplük bir depo sahamız var. Oradaki çalışmalar da 1,5-2 yıl içerisinde tamamlanacak. Oradaki kapasitemiz de 5,4 milyar metreküpe ulaşacak." diye konuştu.

Türkiye Kışa Doğal Gaz Depoları Dolu Giriyor

DÖNMEZ, söz konusu her iki sahanın da işletme halinde olduğunu anımsatarak, "Bir yandan da depolara gaz basmaya devam ediyoruz. Tuz Gölü'ndeki deponun tamamını doldurduk. Silivri deposunun da yüzde 82'sini doldurduk. Eylül ayı sonuna kadar da kalan kısmı tamamlayacağız. Kışa tam dolu bir şekilde girmiş olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Üçüncü FSRU Terminali 2022 Yılında Devreye Alınıyor

DÖNMEZ, Türkiye'deki yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitelerine (FSRU) de değinerek, "Son yıllarda LNG terminallerimize iki adet de FSRU terminali eklemiştik. Onlar çalışır vaziyette. Bir üçüncüsü de Saros Körfezi'nde tamamlanmak üzere. Bu yıl içerisinde oradaki terminali de tamamlamış olacağız." bilgisini paylaştı.

 

 

Tarih: 28/7/2022