Haberler

Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in Silivri Depolama Tesislerini Ziyareti

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, BOTAŞ’a ait Türkiye'nin ilk doğal gaz depolama tesisi Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nde incelemelerde bulundu.

Bakan Dönmez’e ziyaretinde BOTAŞ Genel Müdürü Burhan ÖZCAN, Genel Müdür Yardımcısı Sayın M. Talha PAMUKÇU, Depolama I Daire Başkanı Mehmet Gazi DÜLGER, Dış Hizmetler Daire Başkanı Samet TÜRKOĞLU, Depolama I Daire Başkan Yardımcısı Hüseyin AKMAZ ve Silivri İşletme Müdürü Erkan AKBAŞ eşlik etti.

Tesisin doğal gaz depolama kapasitesinin artırılması çalışmalarına ilişkin bilgi alan Dönmez, Silivri açıklarında yer alan sondaj platformunu da ziyaret etti.

Dönmez, yer altı gaz depolama tesislerinin doğal gazın arz güvenliğinde kritik önem taşıyan stratejik alt yapı tesisleri olduğunu ifade etti.

2023 Yılında İki Depolama Tesisinin Kapasitesi 10 Milyar Metreküpe Ulaşacak

Özellikle talebin yoğun olduğu kış günlerinde yazın depolanan doğal gazın bu tesisler aracılığıyla sisteme geri verildiğini, bu şekilde arz talep dengesinin sağlandığını aktaran Dönmez, sözlerine şöyle devam etti:

"Yaklaşık iki yıl önce kapasiteyi artırmaya yönelik başlatılan çalışmalarla 3,2 milyar metreküplük depolama kapasitesini 4,6 milyar metreküpe çıkaracağız. Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisinde de devam eden bir çalışmamız var. Orada şu anda 1,2 milyar metreküplük depolama kapasitemiz var. Orası da 2023 yılında 5,4 milyar metreküpe çıkmış olacak. Toplamda iki depolama tesisinin kapasitesi 10 milyar metreküpe ulaşacak ve ülkede tükettiğimiz gazın yaklaşık yüzde 20'sini bu tesislerde depolayacağız."

Platformda Son Teknoloji Sondaj Teknikleri Kullanılıyor

Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Genişletme Projesi kapsamında yüksek teknolojili bir çalışmanın yürütüldüğüne dikkati çeken Dönmez, şunları kaydetti:

"Sadece bu platformda 115 çalışanımız var. Diğer platformda da 115 çalışanımız var. Burada kullanılan sondaj teknikleri son teknolojiye göre yapılıyor. Yerin yaklaşık 2 bin metre altına inerek rezervuar alanını, depo alanını geliştiriyoruz. Çalışan arkadaşlarımızın büyük kısmı da yerli insanımız. Bu projede emeği geçen projenin sahibi BOTAŞ çalışanlarına ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca yüklenici firmada çalışan işçilerimize, mühendislerimize ve yöneticilerimize de teşekkür ediyorum. Bu yıl içerisinde Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Genişleme Projesini tamamlayacağız." 

Bakan Dönmez, tesisin günlük geri üretim kapasitesinin de artacağını vurgulayarak, "Mevcut durumda 28 milyon metreküplük bir geri üretim kapasitesi var. Biz bunu 75 milyon metreküpe çıkartacağız. Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nde devam eden çalışmayla da 40 milyon metreküplük geri üretim kapasitesini 80 milyon metreküpe çıkartacağız." ifadesini kullandı.

Saros FSRU Terminali’ni Bu Yıl İçerisinde Devreye Alacağız

Söz konusu depolama tesislerinin yanı sıra sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminallerinin de sayılarının artırıldığına işaret eden Dönmez konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"İki yeni FSRU (yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesi) tesis edildi ve sisteme bağlandı. İnşaatı devam eden Saros Terminali'nde de sona yaklaşmak üzereyiz. Bu yıl içerisinde devreye alacağız. Doğal gaz kapasitesi noktasında bu yıl ve gelecek yıl alınması gereken tüm tedbirleri aldık. Kapasitelerimizi artırıyoruz. En kısa süre içerisinde bu projelerin tamamlandığını hep birlikte göreceğiz." dedi.

Tarih: 22/2/2022