Haberler

Dev Depolama Projelerimiz için 1,2 Milyar $ Yeni Kredi Yolda

 

27.06.2018 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın himayelerinde, Çin Endüstri ve Ticaret Bankası (ICBC)’nin ve Çin Büyükelçiliği’nin katkıları ile "Kuşak ve Yol Yatırım ve Finansal İş Birliği Zirvesi" düzenlendi. Zirvede Çin'den gelen çok sayıda davetlinin yanı sıra, ICBC Yönetim Kurulu Başkanı Yi Huiman, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve Türkiye’nin önde gelen sanayi ve finans temsilcileri de yer aldı. Zirvede Kuzey Marmara Doğal Gaz Depolama Tevsii (Faz-III) Projesi ve Tuz Gölü Doğal Gaz Yeraltı Depolama Genişletme Projesi’nde kullanılmak üzere toplam 1,2 milyar ABD Doları finansman sağlanmasına ilişkin mutabakat zaptı BOTAŞ Genel Müdürü Sayın Burhan Özcan ile ICBC Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Gao Xiangyang tarafından imza altına alındı.

Düzenlenen zirve esnasında, BOTAŞ ile ICBC arasında imzalanan mutabakat zaptının önemli bir işbirliği olduğunu belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, "BOTAŞ'ın yer altı doğal gaz depolama projelerinde kullanılması öngörülen kredi ile iki ülke arasındaki güçlü işbirliğini daha ileri bir boyuta taşımış olacağız." diye konuştu.

Bakan Dönmez, Türkiye'nin oldukça dinamik bir enerji sektörüne sahip olduğunu vurgulayarak, enerji altyapısında son dönemde önemli bir değişime imza atarak "Milli Enerji ve Maden Politikası" ile yerli kaynakların ön plana çıkarılacağı bir stratejinin temelinin atıldığının altını çizdi.Doğal gaz arz güvenliğini teminat altına alacak bir sistemin kurulmasının önemli olduğuna değinen Dönmez, "Doğal gaz depolama alanında Silivri ve Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisleri'nin mevcut kapasitelerinin geliştirilmesine devam ediyoruz. Nihai hedefimiz, yıllık doğal gaz tüketimimizin en az yüzde 20'sini depolayacak güçlü bir depolama altyapısını hayata geçirmek." ifadelerini kullandı.

Dönmez, son iki yılda FSRU (Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi) ve LNG alanında çok ciddi atılımlar kaydedildiğini belirterek, şöyle devam etti: "Günlük 20 milyon metreküp gazlaştırma kapasitesine sahip Türkiye’nin ilk FSRU’sunu geçtiğimiz yıl, ikinci FSRU tesisini ise bu şubatta devreye aldık. Üçüncü FSRU tesisini de en kısa zamanda işletmeye almak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Doğal gaz taşımacılığında önemi gittikçe artan ve gelecek 25-30 yıl içerisinde doğal gaz ticaretinin yarısından fazlasının gerçekleşeceği LNG alanında da yatırımlarımız artarak devam etmektedir. 2016 başında 34 milyon metreküp olan günlük gazlaştırma kapasitemizi yüzde 88 artışla, 2016 sonunda 64 milyon metreküpe çıkardık. 2017 sonunda ise bu rakam 117 milyon metreküpe ulaşmış durumdadır. Bütün bu yatırımlar sonucu 2016 sonu itibarıyla sisteme gaz giriş kapasitesi 190 milyon metreküpten, 2017 sonunda 288 milyon metreküpe ulaştı. Hedefimiz sisteme 400 milyon metreküp gaz sağlama kapasitesine ulaşmak."

Tarih: 27/6/2018