Haberler

BOTAŞ'tan Milli Teknoloji Hamlesine Destek

 

TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü (RUTE) tarafından organize edilen Hyperloop Geliştirme Projesi Finalleri 15-19 Ağustos 2022 tarihinde TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde düzenlendi.

Hyperloop Geliştirme Projesi Finalleri’nin ödül töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa VARANK’ın katılımıyla 19 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Faaliyette bulunduğu enerji sektöründe Milli SCADA, KOVAN Projesi ve BOTAŞ Exproof Motor (BEM) gibi çeşitli yerli yazılım ve ürünlerin kullanılmasını sağlayarak ülkemizin yerli ve milli teknoloji hamlelerine verdiği destekle adından sıkça söz ettiren BOTAŞ, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Hyperloop Geliştirme Projesi’nde de yer aldı. Bu kapsamda BOTAŞ tarafından projede kullanılmak üzere geliştirilen 46 inç çapında ve 300 metre uzunluğundaki petrol boru hatları TÜBİTAK Gebze yerleşkesine gönderilerek vakumlu tünel imalatına destek sağlandı.

Teknoloji alanında üniversiteli öğrencilerin teşvik edilmesi ve kendilerini geliştirmeleri adına TEKNOFEST kapsamında bu yıl ilk defa gerçekleştirilen Hyperloop Geliştirme Yarışması'nda `beşinci nesil ulaşım modu´ olarak anılan Hyperloop teknolojisinde tasarlanan araçlar, petrol boru hatlarından oluşturulan vakumlu tünelde raya temas etmeden hareket ederek performanslarını sergiledi.

Tarih: 24/8/2022