Haberler

BOTAŞ'TAN AĞAÇLANDIRMA HAMLESİ

 

BOTAŞ’tan Sosyal Sorumluluk Projesi, 1 milyon 200 bin m2lik Alan Ağaçlandırılıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Milli Enerji ve Maden Politikası doğrultusunda hayata geçirdiği önemli projelerle adından sıkça söz ettiren BOTAŞ, sosyal sorumluluk ve çevre projeleriyle de farkındalık oluşturmaya devam ediyor.

Doğa için İş Birliği

TürkAkım Projesi kapsamında BOTAŞ, Orman Genel Müdürlüğü ve SSTBV arasında imzalanan protokol çerçevesinde; BOTAŞ Silivri İşletme Müdürlüğü (200 bin m2) ve Tuz Gölü İşletme Müdürlüğü (100 bin m2) ve Tekirdağ’daki ağaçlandırma sahalarına (900 bin m2) ağaç dikim işlemlerine başlandı.

1,2 milyon m2 Alanda 115 Bin Ağaç

Proje kapsamında BOTAŞ Tuz Gölü İşletme Müdürlüğündeki sahaya 10 bin, BOTAŞ Silivri İşletme Müdürlüğündeki sahaya 20 bin ve Tekirdağ’daki ağaçlandırma sahasına 85 bin olmak üzere toplam 115 bin ağaç dikiliyor. Mevcut durumda ağaçlandırma çalışmaları büyük oranda tamamlanmış olup kalan kısım da yıl içerisinde tamamlanacaktır. Söz konusu ağaçların bakımı 5 yıl boyunca Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Tuz Gölü Çevresi Canlanıyor

Tuz Gölü İşletme Müdürlüğü sahasında 100 bin m2lik alanda 11 değişik türden yaklaşık 8000 adet fidanın dikimine Nisan ayında başlandı. Nisan ayından bu yana önemli kısmı dikilen fidanların yıl sonuna kadar dikim işlemlerinin tamamlanması hedefleniyor.

Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında her bir BOTAŞ çalışanı ve aile bireyi adına birer fidan dikilip sertifikalandırılmıştır.

Uygulanan bu proje, pilot proje olarak değerlendirilmekte ve elde edilecek sonuçlar doğrultusunda, söz konusu sahaların ağaçlandırılmaya uygun bölümlerinin tamamının ağaçlandırılmasına yönelik çalışmalar devam ettirilecektir.

Tarih: 18/7/2019