Haberler

Boru Hatlarımız Yerli Güvenlik Sistemlerine Emanet

 

Boru hatlarımız ve kritik tesislerimizin korunması maksadıyla Aselsan-Havelsan İş Ortaklığı bünyesinde gerçekleştirilen "Petrol ve Doğal Gaz Boru Hatlarının Güvenliği Projesi" saha uygulamaları, 28 Ekim 2018 tarihinde Silopi'de imzalanan anlaşmayla başladı. Proje kapsamında boru hatlarımız ve kritik tesislerimiz terör, sabotaj, hırsızlık ve izinsiz kazılara karşı fiber optik algılama, elektro optik algılama, çevre güvenlik radarı, yerli İHA ve kapalı devre kamera alt sistemleriyle desteklenen yerli ve milli entegre güvenlik sistemiyle çevresindeki tehditlerden 7/24 korunacaktır.

Boru hatlarından kesintisiz ve güvenli akışın, arz güvenliğimizin güçlendirilmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, "Türkiye'nin geliştirdiği yerli ve milli savunma sanayi sistemleri, enerji güvenliğimiz için de artık sürekli teyakkuz halinde olacak. Petrol ve Doğal Gaz Boru Hatlarının Güvenliği Projesiyle gerçek zamanlı, doğru ve tutarlı bilgilerin oluşturulması harekât kabiliyetimizi de artıracak. Proje, lokasyon, video, görüntü gibi veriler ve alarmların dağıtılmasında hızlı veri akışını sağlayacak. Böylece anında müdahale için keşif ve tehditler hakkında da daha çabuk bilgilendirme yapmış olacağız” dedi.

Boru Hattı Hırsızlığına 21 Yıl Hapis Cezası

BOTAŞ'ın ham petrol boru hatlarından hırsızlık yaparken yakalanan kişilere, Türk Ceza Kanunu'nun 142. maddesi gereği, “Suçun enerji nakline ait tesislerde işlenmesi” nedeniyle nitelikli hırsızlık fiilinden 12 yıl hapis cezası veriliyor. “İlgili suçun gece işlenmesi” halinde TCK’nın 143. maddesi gereği ceza, 18 yıla kadar çıkıyor. Ayrıca, “Kamu malına zarar vermekten” ise TCK’nın 152. maddesi gereği, toplamda 21 yıla kadar hapis cezası veriliyor.

Tarih: 25/12/2018