Haberler

101 Yerleşim Yerine Doğal Gaz Hizmete Alım Töreni

 

101 YERLEŞİM YERİNE DOĞAL GAZ HİZMETE ALIM TÖRENİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonunda BOTAŞ, EPDK ve dağıtım şirketlerinin yaptığı çalışmalarla doğal gaz ulaştırılan 101 yerleşim yeri ile ilgili toplu hizmete alım töreni düzenlendi.

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde 20 Mart 2018’de düzenlenen 101 Yerleşim Yerine Doğal Gaz Hizmete Alım Töreni’ne Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat ALBAYRAK, Bakanlar, Milletvekilleri, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, belediye başkanları, iş ve enerji dünyasının temsilcileri, doğal gaz dağıtım şirketlerinin temsilcileri, Genel Müdürümüz Sayın Burhan ÖZCAN, Genel Müdür Yardımcılarımız ve Daire Başkanlarımız ile basın mensupları katıldı.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN:

“2018 YILI SONUNDA DOĞAL GAZIN ULAŞMADIĞI HİÇBİR İLİMİZ KALMAYACAK”

Doğal gaz arzı tamamlanan 101 ilçeye ve bu ilçelerde yaşayan 2,5 milyon vatandaşa, hizmetin hayırlı olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ilaveyle Türkiye genelinde doğal gaz kullanan ilçe ve belde sayısının 400’ün üzerine çıktığını açıkladı.

Hâlen 78 ilde 62 milyon vatandaşın, doğal gazın konforundan faydalanıyor olmasını önemli gördüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018’de 1,8 milyar liralık yatırımla, 2,5 milyon vatandaşın yaşadığı 94 ilçeye daha doğal gaz arzına yönelik çalışmaların devam ettiği bilgisini verdi. Bu yıl ayrıca, doğal gazı olmayan Şırnak, Hakkâri ve Artvin’e de bu hizmetin götürüleceğini ve böylece 81 ilin de doğal gazla buluşturulacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir başka ifadeyle, 2018 yılı sonunda doğal gazın ulaşmadığı hiçbir ilimiz kalmayacak” diye ekledi.

“EN BÜYÜK YATIRIM HAMLESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ SEKTÖRLERİN BAŞINDA ENERJİ GELİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Türkiye’nin 15 yılda en büyük yatırım hamlesini gerçekleştirdiği sektörlerin başında enerjinin geldiğini vurgulayarak, “Geçtiğimiz 15 senede enerji ve doğal kaynaklar sektörlerinde yapılan toplam yatırım miktarı yaklaşık 172 milyar lirayı buluyor. Bunun 41,3 milyar lirasını bizzat devlet kurumlarımızın gerçekleştirdiği kamu yatırımları oluşturuyor. Kamunun, sadece petrol ve doğal gaz sektöründeki yatırım tutarı yaklaşık 27 milyar liradır. Doğal gaz dağıtım sektöründe ise, son 15 yılda dağıtım şirketlerimizin yaptığı toplam yatırım 11,2 milyar lirayı aşmıştır” dedi.

“Son 15 yılda, bir taraftan, doğal kaynaklar itibariyle enerji fakiri olmasının getirdiği zorlukları aşarken, aynı zamanda enerji üreticileri ile tüketicileri arasındaki jeo-stratejik konumumuzu da en iyi şekilde kullanmanın, bundan azami derecede istifade etmenin çabası içinde olduk” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mevcut doğal gaz ve petrol boru hatlarımıza ilaveten TANAP, Türk Akımı, Kuzey Irak Doğal Gaz Boru Hattı ve Doğu Akdeniz Boru Hattı gibi tarihî nitelikte projeler bu amaçla geliştirildi” açıklamasında bulundu.

Doğal gazın ilçelere ve oralarda yaşayan vatandaşlara hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan sözlerini, bu hizmetleri sebebiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı ve emeği geçenleri tebrik ederek tamamladı.

Tarih: 20/3/2018