Yeşil Dünya Ödülü
Yeşil Dünya Ödülü

Yeşil Dünya Ödülü

 
Yeşil Dünya Ödülü

“En Çevreci Kuruluş Olma” hedefi doğrultusunda,  sürdürülebilir bir yaşam için havanın, toprağın, suyun, iklimin, ormanın ve biyoçeşitliliğin korunmasına yönelik çalışmalarını sürdüren BOTAŞ, çevre ile ilgili uygulamalarıyla sadece ülkemizde değil dünyada da örnek bir kuruluş olmuştur. Türkiye’nin enerji arz güvenliğinde önemli bir rol üstlenen Kuruluşumuz, yaptığı tüm projelerde çevreye olan duyarlılığı ve katkısı nedeniyle uluslararası kuruluşlar tarafından ödüllendirilmektedir.

BOTAŞ, dünyanın en prestijli uluslararası çevre ödüllerinden biri olan Yeşil Dünya Ödüllerinde 4 ödülle çevre konusunda Türkiye’nin gururu oldu.

2019 yılı Yeşil Dünya Ödül Töreni, 29 Eylül 2019 tarihinde Vietnam'ın Ho Chi Minh kentinde düzenlendi. 500'ün üzerinde başvuru arasından Kuruluşumuz, toplam yedi kategoriden 4 ayrı dalda aday olduğu Yeşil Dünya Ödüllerinden 4 ödüle layık görülerek törene damga vurdu.

BOTAŞ Petrol İşletmeleri Bölge Müdürlüğü Biyoçeşitlilik Projesi ile: Altın Ödül

Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Projesi ile: Sürdürülebilirlik” kategorisinde Gümüş Ödül, “Karbon Azaltımı” kategorisinde Gümüş Ödül, “En İyi Devlet Kurumu” kategorisinde Gümüş Ödül sahibi oldu.

Yürüttüğü başarılı çevre projeleri ile "Yeşil Dünya Elçisi" unvanını da almaya hak kazanan BOTAŞ, ödülünü 25 Kasım 2019 tarihinde İngiltere’nin Londra şehrinde yer alan Westminster Sarayı’nda düzenlenen uluslararası törende aldı.

BOTAŞ, En İyi Çevre Politikasıyla Uluslararası Arenada 2020’ye de Damga Vurdu

Çevreyi koruyan ve zenginleştiren BOTAŞ, faaliyet gösterdiği tüm alanlarda ve hayata geçirdiği tüm projelerinde çevreye olan hassasiyetini her seferinde yeniden ortaya koymaktadır. Yürüttüğü çevre politikaları ve sürdürülebilirliğe verdiği önem, enerji yönetimi ve enerji verimliliği çalışmaları ile BOTAŞ, 2020 yılında da Yeşil Dünya Ödülleri’nde ülkemizin adını gururla temsil etti.

2020 yılı Yeşil Dünya Ödülleri’nde BOTAŞ 2 Altın, 3 Gümüş ve 1 Bronz Yeşil Dünya Ödülü almaya hak kazandı. Bu kapsamda;

“Türkiye'nin Hava Kalitesinin Artırılması Projesi” ile:

• Çevre Politikası kategorisinde Altın Ödül

• Kirlilik & Emisyon Kontrolü kategorisinde Gümüş Ödül

“BOTAŞ'ta Çevresel İyi Uygulamalar Projesi” ile:

• Sürdürülebilirlik kategorisinde Altın Ödül

• Enerji Yönetimi kategorisinde Gümüş Ödül

“Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi” ile:

• Atık Yönetimi kategorisinde Gümüş Ödül

• Karbon Azaltımı kategorisinde Bronz Ödül

Ayrıca BOTAŞ yine The Green Organisation tarafından düzenlenen bir başka ödül organizasyonu olan 2020 yılı Yeşil Elma Ödülleri’nde (Green Apple Awards) BOTAŞ'ta Çevresel İyi Uygulamalar Projesi ile 2, Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi ile 2 olmak üzere 4 Yeşil Elma Ödülü almaya hak kazanmıştır.

BOTAŞ söz konusu ödüller kapsamındaki başarılarıyla ayrıca “2020 Yılı Yeşil Dünya Elçisi” unvanını almaya da hak kazanmıştır.

23 Kasım 2020 tarihinde Londra’da yapılması planlanan ödül töreni, COVID-19 pandemisi nedeniyle 2021 yılına ertelendi.