Tamamlanan Önemli Projelerimiz
Tamamlanan Önemli Projelerimiz

Tamamlanan Önemli Projelerimiz

 
Tamamlanan Önemli Projelerimiz

Rusya FederasyonuTürkiye Doğal Gaz Ana İletim Hattı

Rusya Federasyonu-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı Malkoçlar giriş noktasından Hamitabat, Ambarlı, İstanbul, İzmit, Bursa, Eskişehir güzergâhını takip ederek Ankara'ya ulaşmaktadır. Hat 842 km uzunluğundadır. Boru hattında, Kırklareli, Ambarlı, Pendik, Bursa ve Eskişehir'de kompresör istasyonları, Malkoçlar'da ana ölçüm istasyonu bulunmaktadır.

 

Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı

Bu proje ile başta İran olmak üzere doğudaki kaynaklardan alınacak doğal gazın boru hattı ile Türkiye’ye taşınması amaçlanmıştır. Yaklaşık 1.491 km uzunluğunda, çapı 48” ve 16” arasında değişen Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı Doğubayazıt’tan başlayıp, Erzurum, Sivas ve Kayseri üzerinden Ankara’ya uzanmakta, bir branşman da Kayseri, Konya üzerinden Seydişehir’e ulaşmaktadır.

 

Samsun - Ankara Doğal Gaz Ana İletim Hattı

Mavi Akım Projesi olarak da bilinen boru hattı, Türkiye topraklarında, Samsun'dan başlayarak Amasya, Çorum, Kırıkkale üzerinden Ankara'ya ulaşmaktadır. Hattın yapım çalışmaları tamamlanarak 2003 yılı itibarıyla sistem devreye alınmış ve Rusya'dan gaz sevkiyatı başlamıştır.

 

Türkiye-Yunanistan Doğal Gaz Boru Hattı

Türkiye-Yunanistan Doğal Gaz Boru Hattı 36” çapında ve 211 km’si Türkiye, 85 km’si Yunanistan sınırlarında olmak üzere toplam 296 km uzunluğunda olup boru hattı İpsala sınır noktasında Yunanistan’a giriş yaparak Gümülcine’de sona ermektedir. Söz konusu hat ile Türkiye’den Yunanistan’a doğal gaz ihracatına 2007 yılında başlanmıştır.

 

Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı (BTE)

Kars ili Posof ilçesindeki Türkiye-Gürcistan sınırından başlayan yaklaşık 113 km uzunluğunda ve 42’’ çapındaki Azerbaycan-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı Projesi Faz-I kısmı 30.12.2006 tarihinde tamamlanmış, ayrıca proje kapsamında Ardahan iline gaz arzı sağlanmıştır.

Azerbaycan-Türkiye doğal gaz boru hattı Projesi Faz-1 kısmı kapsamındaki 42” çapındaki hattın bitim noktasından başlayan, Erzurum-Horasan yönünde uzanan yaklaşık 113 km uzunluğunda ve 42’’ çapındaki Azerbaycan-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı Projesi Faz-II kısmı 09.03.2007 tarihinde tamamlanmıştır.

 

Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı

Azerbaycan’da üretilen ham petrolün Ceyhan Terminali’ne ulaştırılarak, tankerlerle Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli bölgelerine ulaştırılmasını sağlayan hattan ilk tanker yüklemesi 2006 yılında yapılmıştır. Taşıma kapasitesi 50 milyon ton/yıl olan hattın işletmesi bağlı şirketimiz olan BOTAŞ International Limited Şirketi (BIL) tarafından yapılmaktadır.

 

Dörtyol Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Terminali (FSRU)

Arz ve sistem güvenliğinin sağlanması hedefimiz doğrultusunda Dörtyol'da bulunan FSRU tesisimiz ve milli FSRU (Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma) gemimiz Ertuğrul Gazi ile boru hatlarına bağlı kalmadan farklı kaynak, ülke ya da spot piyasalardan gaz tedarikine imkan tanınmıştır.

110 milyon metreküp doğal gaz depolama kapasitesi ile dünyada kapasitesi en yüksek gemilerin başında gelen Ertuğrul Gazi FSRU gemisi ayrıca 28 milyon metreküplük günlük gazlaştırma kapasitesi ile öne çıkmaktadır.Ertuğrul Gazi 25 Haziran 2021 tarihinde devreye alınmıştır.

 

TANAP (Trans Anatolian Pipeline Project)

Azerbaycan’ın Şah Deniz sahasından gelecek doğal gazın 6 milyar m3/yıl tutarındaki bölümünün Türkiye’ye, 10 milyar m3/yıl tutarındaki bölümünün ise Avrupa’ya taşınması planlanmıştır.

TANAP Hattının BOTAŞ iletim sistemine bağlantısı amacıyla yürütülen çalışmalar tamamlanarak 30 Haziran 2018 tarihinde ülkemize doğal gaz akışı başlamıştır. Projenin Avrupa Bağlantısının Açılış Töreni 30 Kasım 2019 tarihinde yapılmış olup Avrupa‘ya doğal gaz temininin 2020 yılı itibarıyla başlamıştır.

 

TürkAkım Projesi

Proje ile biri ülkemiz ulusal iletim şebekesi sistemine bağlanan, diğeri ülkemizden transit geçecek gazın Avrupa’ya taşınmasına hizmet eden ve her biri 15,75 bcm kapasiteli olan iki hat inşa edilmiştir.

Rusya'nın Anapa şehrinden başlayan ve Kırklareli ili Kıyıköy beldesinde sona eren deniz kısmı uzunluğu yaklaşık 930 km ve 32" çapında iki hattan oluşmaktadır. Projenin Karadeniz geçişi için yapılan bu hatların inşaatı 19 Kasım 2018 itibarıyla tamamlanmıştır. Ülkemize ve Avrupa’ya gaz arzını sağlayacak kara bölümü boru hatları ise 2019 yılında tamamlanarak 1 Ocak 2020 itibarıyla ülkemize gaz akışı başlamıştır.

 

Kompresör İstasyonları

Doğal gaz iletiminin kesintisiz, istenen basınç ve miktarda arz edilebilmesini teminen iletim sisteminin en önemli unsurlarından biri olan kompresör istasyonları inşasına yönelik yapılan yatırımlar kapsamında 9 Adet Kompresör İstasyonu kurulmuştur.

Proje Adı

Tamamlanma Tarihi

Kırklareli Kompresör İstasyonu

09.1998

 Ambarlı Kompresör İstasyonu

03.2001

 Doğubayazıt Kompresör İstasyonu

12.2003

 Çorum Kompresör İstasyonu

06.2008

 Hanak Kompresör İstasyonu

01.2009

 Sivas Kompresör İstasyonu

04.2009

 Kırşehir / Mucur Kompresör İstasyonu

05.2013

 Erzincan Kompresör İstasyonu

05.2013

 Eskişehir Kompresör İstasyonu

04.1998-10.2015