Dörtyol FSRU
Dörtyol FSRU

Dörtyol FSRU

 
Dörtyol FSRU

07.02.2018 tarihinde işletmeye alınan Dörtyol FSRU Terminali, FSRU gemileri ile  arz ve sistem güvenliğinin sağlanması hedefimiz doğrultusunda boru hatlarına bağlı kalmadan farklı kaynak, ülke ya da spot piyasalardan gaz tedarikine imkan sağlamaktadır.

Hatay Dörtyol'da bulunan FSRU tesisimiz ve milli FSRU (Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma) gemimiz Ertuğrul Gazi; 110 milyon metreküp doğal gaz depolama kapasitesi ile dünyada kapasitesi en yüksek gemilerin başında gelmekte ayrıca 28 milyon metreküplük günlük gazlaştırma kapasitesi ile öne çıkmaktadır. Ertuğrul Gazi 25 Haziran 2021 tarihinde devreye alınmıştır.

Ertuğrul Gazi FSRU

BOTAŞ’ın büyük yatırımlarından biri olan ve Türk Denizcilik Sicili’ne kayıtlı ilk FSRU (Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma) gemisi olan Ertuğrul Gazi, 3 Nisan 2021 tarihinde Uluslararası Gemi Sicili'ne kaydedilerek gemiye Türk bayrağı çekildi.

295 metre gemi boyu, 46 metre gemi genişliği ve 12,5 metre gemi draftı bulunan Ertuğrul Gazi FSRU gemisinin 110 milyon Sm3 doğal gaza eşdeğer olan 170 bin m3 LNG depolama  ve günlük 28 milyon Sm3 gazlaştırma kapasitesi özelliği bulunmaktadır. Son teknoloji gazlaştırma altyapısına sahip olan Ertuğrul Gazi dünyada gazlaştırma kapasitesi en yüksek gemilerden biridir.

FSRU sistemi yüksek basınçlı sisteme sahip olduğundan ilave bir kompresör istasyonuna ihtiyaç duymamaktadır.

FSRU gemisi ile boru hatlarına bağlı kalmadan farklı kaynak ülke ya da spot piyasalar aracılığıyla doğal gaz tedariki sağlanmaktadır.

Doğa dostu bir teknoloji ile çalışan Ertuğrul Gazi, gazlaştırma operasyonunda deniz suyu yerine, "Glycol Water" adı verilen özel bir sıvıyı kullanmaktadır. Deniz suyuyla temas etmeden bütün operasyonu kendi özel teknolojisiyle yürütmektedir.

Gemi ve kara taşıtlarına doğrudan gaz transferi sağlayabilen Ertuğrul Gazi depoladığı gazı yakıt olarak kullanabilme özelliğiyle de ön plana çıkmaktadır.