Ağaçlandırma Faaliyetleri
Ağaçlandırma Faaliyetleri

Ağaçlandırma Faaliyetleri

 

BOTAŞ ile Orman Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde; BOTAŞ Silivri İşletme Müdürlüğü (200 bin m2) ve Tuz Gölü İşletme Müdürlüğü (100 bin m2) ve Tekirdağ’daki ağaçlandırma sahalarına (900 bin m2) ağaç dikim işlemlerine başlandı.

Proje kapsamında BOTAŞ Tuz Gölü İşletme Müdürlüğündeki sahaya 10 bin, BOTAŞ Silivri İşletme Müdürlüğündeki sahaya 20 bin ve Tekirdağ’daki ağaçlandırma sahasına 85 bin olmak üzere toplam 115 bin ağaç dikiliyor. Mevcut durumda ağaçlandırma çalışmaları büyük oranda tamamlanmış olup kalan kısım da yıl içerisinde tamamlanacaktır. Söz konusu ağaçların bakımı 5 yıl boyunca Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Tuz Gölü İşletme Müdürlüğü sahasında ağaçlandırma çalışmaları, Aksaray Orman İşletme Müdürlüğü ile koordineli olarak sürdürülmektedir. İlk etapta, Tuz Gölü İşletme Müdürlüğünün kamulaştırılmış sahasının 9,46 ha alanında on bir değişik türden fidan dikildi ve hayvanlardan koruma amaçlı 3,11 km dikenli tel ihata çekildi. Proje kapsamında 650 adet sedir, 550 adet kızılçam, 500 adet m.servi, 990 adet badem, 1.053 adet iğde, 900 adet ılgın, 350 adet saplı meşe, 350 adet sofora, 740 adet dişbudak, 900 adet y.akasya, 900 adet (Atriplex) tuz çalısı vd. olmak üzere yaklaşık 8000 adet fidan dikildi. Söz konusu proje pilot proje olarak değerlendirilmekte ve elde edilecek sonuçlar doğrultusunda kamulaştırılmış sahanın yaklaşık 150 ha büyüklüğündeki ağaçlandırılmaya uygun bölümlerinin ağaçlandırılmasına yönelik planlama yapılmaktadır. Projenin bütün safhaları tamamlandığında, 100.000 adet üzerinde ağaç dikilmiş olacaktır.

En Çevreci Kuruluş Olma” düsturuyla proje ve faaliyetlerine yön veren BOTAŞ, faaliyet gösterdiği her alanda ağaç varlıklarını koruma altına alıyor. Saros FSRU Projesi kapsamında da Orman Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde proje güzergâhında bulunan; Keşan Orman İşletme Müdürlüğü Saros Şefliği, Çamköy Şefliği, Koru Dağı Şefliği sorumluluk sınırları içerisine, 100 bin orman fidanı dikildi.

Çevreye olan duyarlılığı ve gelecek nesiller için enerji verimliliğine gösterdiği özenle enerji sektöründe Türkiye’de öncü dünyada sayılı kuruluşlar arasında yerini alan BOTAŞ tarafından Saros Körfezi'nde ayrıca 100 bin zeytin fidanı dikilmiştir.