Haberler

Türkiye'nin Enerji Merkezi Olma Yolunda Önemli Bir Adım Daha

 

TürkAkım Projesi’nin Deniz Bölümü Tamamlandı
TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılımıyla 19 Kasım 2018 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

“Türkiye Doğal Gaz Ticaretinde Söz Sahibi Ülkelerden Birisi Olacak”
Projenin tanıtım videosuyla başlayan törende, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bir konuşma yaptı. Özelikle doğal gaz satış piyasasıyla sadece ulusal değil, ileride bölgesel ihtiyaçların karşılanmasına da imkân veren bir altyapıyla Türkiye’nin doğal gaz ticaretinde söz sahibi ülkelerden birisi olacağını belirten Bakan Dönmez, “Siyasi ve jeopolitik çalkantıların gölgesindeki küresel enerji piyasasında Türkiye, güçlü liderlik, siyasi istikrar ve sağlam ekonomisiyle diğer ülkelerden pozitif yönleriyle ayrışıyor. Türkiye’nin enerjide merkez bir ülke hedefinin arkasında işte bu kararlı duruş ve güçlü siyasi irade var.” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin müttefikleri ve partnerleriyle iyi komşuluk, ortak menfaatler ve karşılıklı saygı temelinde geliştirdiği ilişkilerle bölgedeki enerji projelerinin her zaman güven veren ülkesi olduğuna dikkati çeken Dönmez, şunları söyledi: “TürkAkım ortaya koyduğumuz bu güçlü vizyonun rasyonel ve gerçekçi politikaların bugün tarih önündeki en canlı örneğidir.” 

“TürkAkım, Türkiye'yi Önemli Bir Doğal Gaz Merkezi Hâline Getirecek”
“TürkAkım, Türkiye'yi önemli bir doğal gaz merkezi hâline getirecek” diyen Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, bu projenin Türkiye Cumhuriyeti'nin konumuna da olumlu etki yapacağını belirtti. Projenin tamamının 2019 yılına kadar tamamlanacağına inandıklarını vurgulayan Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a derin, içten şükranlarını sunarak, gösterdiği siyasi irade ve cesareti için kendisine teşekkür etti ve “Artan rekabet koşullarında böyle bir siyasi irade, cesaret olmadan böyle bir proje gerçekleştirmek mümkün olmaz.” dedi.

“TürkAkım Enerji Jeopolitiği Bakımından Tarihî Nitelikte Bir Projedir”
“TürkAkım, Rus dostlarımızla beraber büyük emek harcadığımız, hem ikili ilişkilerimiz hem de bölgemizdeki enerji jeopolitiği bakımından tarihî nitelikte bir projedir” sözleriyle gerçekleştirilen işin önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya kara kesimi, deniz kesimi ve Türkiye kara kesimi olmak üzere üç bölümden teşekkül projenin 2019 yılında yapılacak testlerin ardından faaliyete geçmeye hazır olacağını ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Yılda 31,5 milyar metreküp doğal gaz taşıyacak TürkAkım Projesi’nin sadece ülkemiz ve milletimiz açısından değil, komşularımız ve çevre açısından da pek çok avantajı bulunuyor. Buradan gelecek doğal gazın en az yarısını Avrupa’ya aktarmayı planlıyoruz. Ülkemiz içinde ise İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir gibi kritik üretim ve ihracat merkezlerimiz yeni bir tedarik hattına kavuşacaklar. Böylece Türkiye, transit risklere maruz kalmadan, hem kendisinin hem de Avrupa ülkelerinin doğal gaz taleplerini karşılayabilecektir.”

Konuşmaların ardından, Kıyıköy'de bulunan Pioneering Spirit Gemisi'ne canlı bağlantı kuruldu. Gemide bulunan BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a; Gazprom CEO’su Alexey Miller tarafından da Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'e projeye ilişkin bilgilendirme yapıldı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’in talimatlarıyla son kaynak işlemi tamamlanan borular denize indirildi.

Törenin sonunda aile fotoğrafı çekildi.

Tarih: 19/11/2018