Haberler

Kanatlar Ülkemiz İçin Dönüyor

 

Enerji sektöründeki yenilikçi çalışmaları ile adından sıkça söz ettiren ilklerin kuruluşu BOTAŞ, çevre hassasiyetini gözeterek gerçekleştirdiği faaliyetlerle sektöre öncülük etmeye devam ediyor.

İhtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin tamamı rüzgâr enerjisinden karşılanacak olan BOTAŞ Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde 4,2 megawat kurulu güce sahip Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) devreye alındı.

Devreye alınan RES ile yıllık 6.400 ton karbondioksit salınımı önlenecek. BOTAŞ’ın çevre hassasiyetinin son nişanesi olan ve yıllık 15 milyon kilovatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip Silivri RES ile yıl içerisinde yaklaşık 5.000 hanenin bir yıllık elektrik tüketimine denk elektrik üretimi sağlanacak.

Çevreci çalışmalarıyla birçok başarıya imza atan ve başta Yeşil Dünya Ödülleri olmak üzere çeşitli uluslararası kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen BOTAŞ, gerçekleştirdiği başarılı faaliyetlerle ilklerin kuruluşu olma özelliğini taşıyor. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi ve TS ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Sistemleri Standart Belgesi’nin yanı sıra Green Organisation tarafından verilen ‘Yeşil Dünya Elçisi’ unvanını ve Silivri İşletme Müdürlüğündeki çalışmalar sonucunda Karbon Ayak İzi Sertifikası’nı alan Türkiye’deki ilk kamu kuruluşu olan BOTAŞ, enerji sektöründe olduğu gibi çevre hassasiyeti alanında da öncü kuruluş olmaya devam etmektedir.

Tarih: 1/8/2022