Haberler

İlk Milli FSRU Gemimiz Ertuğrul Gazi 1 Yaşında!

 

Türkiye’nin Yüzer Kalesi Ertuğrul Gazi 1 Yaşında

Enerji arz güvenliğine esneklik kazandırılması ve kaynak çeşitliliğinin sağlanmasında dünyada söz sahibi BOTAŞ’ın dev yatırımı Türkiye’nin ilk FSRU gemisi Ertuğrul Gazi, Hatay’ın Dörtyol ilçesinde bulunan BOTAŞ Dörtyol Terminali’nde 25 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilen devreye alma töreniyle hizmete alınmıştı.

https://www.botas.gov.tr/Icerik/enerjide-gururun-adi-ertugrul/398

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez'in katıldığı törenle faaliyete başlayan Ertuğrul Gazi FSRU Gemisi 1 yaşında.

Doğal Gaz Arz Güvenliğinde Önemli Bir Halka

BOTAŞ’ın büyük yatırımlarından biri olan Ertuğrul Gazi ile enerji arz güvenliğinde önemli bir eşik daha aşıldı. Geleceğe uzanan enerji politikaları üreterek ülkemizin enerjide merkez ülke hedefine bir adım daha yaklaşıldı.

Devreye alındığından bugüne kadar 24 STS (ship-to-ship) operasyonu gerçekleştiren Ertuğrul Gazi, birinci yaşını doldururken doğal gaz iletim sistemine toplam 2,1 milyarlık katkı sağladı. Günlük 28 milyon Sm3 gazlaştırma kapasiteli Ertuğrul Gazi, tek başına İstanbul’un 6 aylık, Ankara’nın 1 yıllık, İzmir’in ise 3 yıllık konut tüketimini karşılayabiliyor.

Mevcut gazlaştırma hacmiyle dünyada en fazla gazlaştırma kapasitesine sahip olan Ertuğrul Gazi, bu özelliğiyle ülkemizin doğal gaz ihtiyacının yüzde 10'undan fazlasını karşılayabiliyor. 

Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde ülkemizin enerji arz güvenliği alanındaki atılımlarının sonuncusu ve en önemli nişanelerinden biri olan Ertuğrul Gazi FSRU Gemisi gece gündüz demeden ülkemize kesintisiz enerji arzı sağlanması adına hizmet ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=qfrx_Kay9_M

Tarih: 28/6/2022