Haberler

Fotoğraflarla Tuz Gölü Habitatı Sergisi

 

Aksaray’ın Sultanhanı ilçesinde bulunan Sultanhanı Kervansarayı’nda BOTAŞ tarafından  hazırlanan “Fotoğraflarla Tuz Gölü Habitatı” Sergisinin açılışı, Enerji Bakanımız Sayın Fatih Dönmez’in teşrifleri ile Aksaray Valisi Sayın Hamza Aydoğdu ve Genel Müdürümüz Sayın Burhan Özcan’ın katılımlarıyla 27.10.2020 tarihinde gerçekleştirildi.

Sayın Bakanımız “Fotoğraflarla Tuz Gölü Habitatı” Sergisinin açılış konuşmasında, BOTAŞ’ın doğal yaşamın korunması için hayata geçirdiği projeleri yerinde görmek için Aksaray’a geldiklerini ifade etti. Tuz Gölü’ndeki tabiatın yeniden canlanmasına şahitlik edildiğini söyleyen Bakan Dönmez; Tuz Gölü’ndeki flamingoların sayılarının proje sayesinde arttığını, bölgenin başta flamingolar olmaz üzere birçok canlıya ev sahipliği yaptığını, sayıları neredeyse 3 binlere gerileyen flamingoların Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Projesi sonrası 25 binlere ulaştığını belirtti. Genel Müdürümüz Sayın Burhan Özcan başta olmak üzere, tüm yetkili ve görevlilere teşekkür eden Sayın Bakanımız serginin açılışını gerçekleştirdikten sonra fotoğrafları inceledi.

Sergimizi ziyaret edenler, Tuz Gölü Projemizi anlatan  hatıra panosunda “Fotoğraflarla Tuz Gölü Habitatı” hatıra fotoğrafı çektirerek bu anı ölümsüzleştiriyorlar.

Sergide ayrıca Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama  Projemizi  ve projenin çevreye olan katkılarını anlatan Türkçe ve İngilizce tanıtım broşürleri  dağıtıldı.

800 yıllık Sultanhanı Kervansarayı’nın tarihi atmosferinde, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği  Tuz Gölü Habitatının eşsiz güzelliklerini gözler önüne seren sergimiz, 31 Ekim 2020 tarihine kadar ziyarete açık kaldı.

Tarih: 2/11/2020