Haberler

Enerji ve Savunma Sanayinin İş Birliği Büyüyerek Devam Ediyor

 

Enerji sektörünün marka kuruluşu BOTAŞ, “Yerli Üretim Milli Enerji” vizyonuyla enerjide yerlileşme hamlelerine desteğini sürdürüyor. Bu doğrultuda 12 Mayıs 2023 tarihinde BOTAŞ ve TEI arasında “BOTAŞ Bünyesindeki Gaz Türbinli Motorların Servis ve Bakım Anlaşması ile Yeni Gaz Türbini Geliştirilmesi ve Temini Protokolü” imzalandı.

TEI Eskişehir Yerleşkesi’nde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı himayelerinde gerçekleşen imza törenine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail DEMİR, Eskişehir Valisi Erol AYYILDIZ, BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Burhan ÖZCAN, TEI Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Osman Saim DİNÇ, TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. AKŞİT ile şirket yetkilileri katıldı.

BOTAŞ ile TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI), gaz türbinlerinin periyodik ağır bakımlarının yerli ve milli kaynaklarla yurt içinde yapılması konusunda 11 Ağustos 2022 tarihinde imzalanan anlaşma ile gaz türbinlerinde yerlileşme hamlesinin ilk adımlarını atmıştı. Anlaşmanın devamı niteliğinde olan bu protokol ile BOTAŞ’ın ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yeni gaz türbin sistemlerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Enerji Politikamızın Ana Unsurlarından Biri de Yerlileştirme

İmza töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ, karasal anlamda enerji üreten türbinler olarak bakıldığında dünyada bu teknolojiye sahip tedarikçi sayısının az olduğunu aktararak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Enerji tarafına baktığımızda bizim de politikamızın ana unsurlarından biri  yerlileştirme. Yerlileştirmenin iki önemli ayağı var. Bir, yerli kaynakları azami ölçüde kullanmak. İki, bu yerli kaynakları kullanırken onu faydalı işe, enerjiye çevirecek ekipmanın da yerlileşmesi. Daha önce know-how anlaşmaları kapsamında ürettiğimiz, geliştirdiğimiz, bakımını yaptığımız birçok ürünü artık kendimiz geliştiriyoruz.”

Gaz Türbinleri Arz Güvenliği Açısından Kritik Önem Taşıyor

Fatih DÖNMEZ, gaz türbinlerinin Türkiye'nin enerji arz güvenliği açısından da son derece kritik ve stratejik olduğunu dile getirdi.

Söz konusu türbinlerin belli bir süre çalıştırınca bakıma gönderilmek zorunda olduğunu belirten DÖNMEZ, "Artık bu anlaşmayla bu bakımları burada yapmış olacağız. Bununla hem TEI kazançlı çıkacak hem BOTAŞ, üçüncü kazançlı çıkacak yer de Eskişehir. 15 yıllık anlaşmayı düşündüğümüzde yaklaşık 350 milyon dolarlık bir işten bahsediyoruz. Bir kalemde 350 milyon dolarlık bakım anlaşması. Biz bunu yurt dışına yaptırmış olsaydık ne kadar öderdik? 700 milyon dolar. 700 milyon dolar yerine 350 milyon dolarla bu durumu çözmüş oluyoruz." diye konuştu.

Gaz Türbin Teknolojilerinde Yeni Uygulamalara İmza Atacağız

Fatih DÖNMEZ’in ardından imza töreninde söz alan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail DEMİR ise Türkiye'nin savunma sanayi alanında da özellikle son yıllarda ciddi atılım içinde olduğunu kaydederek az türbinli ve diğer motorlar anlamında TEI'nin önemli bir kuruluş olduğuna değindi.

Demir, bu protokol ile BOTAŞ'ın ihtiyaç duyduğu gaz türbinli enerji motoru, bakım onarım faaliyetleri temini ve yerli olarak geliştirilmesinin yanında gaz türbin teknolojilerinde yeni bir cesaret geleceğini, yeni uygulamalar yapmış olacaklarını belirtti.

FOAS, Milli SCADA ve Milli ERP Projesi Ülkemiz İçin Çok Kritik Çalışmalar

İsmail DEMİR’in ardından konuşan BOTAŞ Genel Müdürü Burhan ÖZCAN, BOTAŞ ailesi olarak Savunma Sanayii Başkanlığı ile yürütülen bu tür projelere çok aşina bir kuruluş olduklarını ifade etti.

Daha önce Fiber Optik Algılama Sistemi (FOAS) Projesi’yle ortaya konulan boru hatları güvenliği projesi ve hemen akabinde Türkiye'deki ilk milli SCADA projesini hatırlatan Özcan, "Şu anda da büyük bir hızla devam ettirdiğimiz Türkiye'nin yine ilk milli ERP projesinin gerçekleştirildiği, neredeyse ilk 2 projenin tamamı bitirilmiş durumda. Milli ERP Projesi'nde de 2 modülümüzü teslim almış durumdayız. İnşallah bundan sonraki merhalede de kalanları yine Savunma Sanayii Başkanlığımızın koordinesinde tamamlayacağız. Bunlar hakikaten ülkemiz için son derece kritik çalışmalardı. Hamdolsun, başarıyla gerçekleştirdik." ifadesini kullandı.

BOTAŞ TEI İş Birliği Ülkemiz Adına Büyük Kıvanç Kaynağı

ÖZCAN, enerjinin stratejik önemini, ekonomideki vazgeçilmezliğini ve bölge açısından da ne kadar kritik bir meta olduğunu dile getirerek, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"Biz bu noktada yine Savunma Sanayii Başkanlığımızın koordinasyonunda ve liderliğinde çok değerli hocalarımız, yönetim kurulu başkanlarımız, başkanımız ve hakikaten büyük inanç duyduğumuz TEI'nin siz değerli çalışanlarıyla beraber çok önemli bir başarıyla inşallah birlikte gerçekleştireceğiz. Buna inanıyoruz. İnşallah çok kısa bir zaman içerisinde 2 farklı aşaması olan bir süreci hayata geçirmiş olacağız. Bunlardan biri bizim 55 türbinimizi ve kompresörümüzü kapsayan servis, bakım ve mühendislik hizmetlerinden oluşan bir servis paketi. Bununla beraber inşallah yeni, yerli, milli türbinimizin üretilmesiyle alakalı sürece de start vermiş oluyoruz. Bu, ülkemiz adına müthiş bir kıvanç kaynağı."

Gaz Türbini Alanındaki Kabiliyetimizi BOTAŞ ile Paylaşıyoruz

TEI Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Osman Saim DİNÇ, havacılıkta katedilen önemli adımların yanı sıra Türkiye'nin stratejik şirketlerinden BOTAŞ ile gaz türbinlerinde de kabiliyetlerini paylaştıklarını dile getirdi.

Yerlileşme Alanında Büyük İvme Kazandık

Osman Saim DİNÇ’in ardından konuşan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk AKŞİT ise olarak son 10 yıldır üretim ve motor montaj test işlerinin yanında devletin vizyonu, Savunma Sanayii Başkanlığının finansal ve diğer destekleriyle tasarım konusunda ciddi bir gelişme gösterdiklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından SSB, TEI ve BOTAŞ arasında “BOTAŞ Bünyesinde Bulunan Gaz Türbini Motorların Servis Bakım Anlaşması ile Yeni Gaz Türbini Geliştirilmesi ve Temini Protokolü” imzalandı.

Milli Enerji ve Maden Stratejisi kapsamında yerli ve milli yatırımlarına devam eden enerji sektörünün lider kuruluşu BOTAŞ, yerli ve milli enerji vizyonu ile faaliyetlerini sürdürerek enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlamaya devam edecektir.

Tarih: 16/5/2023