Haberler

BOTAŞ ve TEI İş Birliği Protokolü

 

Milli Enerji ve Maden Stratejisi kapsamında yerli ve milli yatırımlarına devam eden enerji sektörünün lider kuruluşu BOTAŞ, önemli bir ilke daha imza attı.

BOTAŞ ve TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) gaz türbinlerinin periyodik ağır bakımlarının yerli ve milli kaynaklarla yurt içinde yapılması konusunda iş birliğine gitti.

Bu kapsamda 11.08.2022 tarihinde BOTAŞ ile TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) arasında iş birliği anlaşması imzalandı. TEI Eskişehir Yerleşkesi’nde düzenlenen imza törenine, BOTAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Burhan ÖZCAN, BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi M. Talha PAMUKÇU, TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. AKŞİT, TEI Programlar Direktörü Ahmet KAİN ile şirket yetkilileri katıldı.

“İnşallah Bu İş Birliği Bundan Sonraki Safhalarda da Artarak Devam Edecek”

Önümüzdeki süreçte farklı iş birliklerine de imza atmayı hedeflediklerini belirten BOTAŞ Genel Müdürü Özcan, “İki ve önemli güzide kuruluşun yaptığı çok önemli bir iş birliği anlaşması imzaladık. ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Önemli başarılara imza atan ve alanında önemli çalışmalar yürüten TEI ile birlikte ortaya koyduğumuz vizyon doğrultusunda, doğal gaz sistemimizin çok önemli bir unsuru olan doğal gaz kompresör ve türbinlerinin servis ve bakımları ile alakalı geniş ölçekli bir iş anlaşmasını bugün imzalamış bulunmaktayız. İnşallah bu iş birliği bundan sonraki safhalarda farklı alanlarda da artarak devam edecek. Bu umut ve beklentiyle anlaşmanın hayırlı olmasını diliyorum. En kısa zamanda da bu iş birliğinin yerlileşme ve millileşmeyle alakalı sonuçlarını hep birlikte göreceğimize inanıyorum” dedi.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından BOTAŞ’a ait gaz türbinleri BOTAŞ ve TEI yetkilileri tarafından yerinde incelendi.

BOTAŞ ve TEI arasında imzalanan iş birliği anlaşması kapsamında gaz türbinlerinin ağır bakımları Eskişehir’de bulunan TEI tesislerinde yapılacak.

BOTAŞ’a ait gaz türbinlerinin bakım ve onarımına yönelik olarak iş birliğine giden iki Kuruluş, bu anlaşmayla birlikte TEI’nin geliştireceği gaz türbini ve doğal gaz kompresörü konularında da ortak çalışma yapacak.

Doğal gaz iletimi, arz güvenliği ve altyapı güvenliği açısından büyük önem arz eden bu iş birliği ile BOTAŞ, yerli ve milli enerji stratejisini bir adım öteye taşıyacak. BOTAŞ’ın enerjide dışa bağımlılığı azaltacak bu hamlesi ile ülkemizin 2023 hedefleri ve yerlileşme hamlelerine katkı sağlanarak önemli miktarda tasarruf sağlanacak.

 

 

 

Tarih: 11/8/2022