Haberler

BOTAŞ ile TKDK Arasında Sosyal Sorumluluk Alanında İş Birliği Protokolü İmzalandı

 

Projelerinde çevre ve insana katkı sağlamayı şiar edinen BOTAŞ, sosyal sorumluluk alanında yine gönüllere dokunan yeni bir iş birliğine daha imza atıyor. 

Bu kapsamda BOTAŞ’ın faaliyet gösterdiği proje bölgelerinde yürütülecek sosyal sorumluluk çalışmalarında iş birliği sağlamak adına BOTAŞ ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) arasında bir protokol imzalandı.

14.02.2022 Tarihinde BOTAŞ Genel Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen imza törenine BOTAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Burhan ÖZCAN, TKDK adına Başkan Dr. Muhammed ADAK ve iki kurumun üst düzey yöneticileri katıldı.

Protokol imza töreninde konuşan BOTAŞ Genel Müdürü Burhan ÖZCAN şu sözleri kaydetti:

Tuz Gölü Genişletme Projesi Dünya Ölçeğinde Çok Özel ve Büyük Bir Proje

"Tuz Gölü Projesi, ekonomik, çevresel ve sosyal anlamda büyük faydaları olan çok özel ve çok boyutlu bir proje. Depolama projemizin 1. fazı tamamlandı ve şu anda devrede. 2.faz ile ilgili çalışmalarımız da büyük bir özenle ve hızla devam ediyor. Enerji arz güvenliği anlamında doğal gaz depolama alanlarına ihtiyacımız var, Tuz Gölü Projesi de bu ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte dünya ölçeğinde bir projedir.

Proje Hattında Temas Ettiğimiz Herkes BOTAŞ’la Hayat Buluyor

Tuz Gölü Projesi, bölgede tarıma dönük çok fazla boyutu olan spesifik bir proje. Tuz Gölü Genişleme Projesi ile Hirfanlı Baraj Gölü'nden getirilen tatlı su, çift taraflı çalışacak şekilde projelendirilerek bölgede tarımın ve sulama alanlarının geliştirilmesi anlamında da projeden istifade edilmiş oldu. BOTAŞ olarak hem güzergah seçiminde, hem de pompa istasyonları yerleşiminde pek çok hususa dikkat edildi. Bu durum da bölge halkı tarafından mutlulukla karşılandı.

Proje hattında temas ettiğimiz herkes bizimle hayat bulmalı düsturu ile çıktığımız bu yolda, depolama projesi teknik boyutuyla birlikte, sosyal ve çevresel anlamda da ülkemize ve bölgemize katkı sağlamayı hedeflediğinden çok boyutlu planlandı. Bu yapılanlar çok büyük imkan gerektirecek hadiseler değil. Oradaki vatandaşlarımızı tarım ve hayvancılık konusunda bilgilendirerek, aslında küçücük dokunuşlarla çok büyük verim alabilmemiz mümkün.

GES ve RES Projeleriyle Enerji Verimliliği Çalışmalarını Sürdürüyoruz

Tuz Gölü’nde halihazırda süreçleri devam eden güneş enerji santrali çalışmamız da var. Hirfanlı’daki pompaların ihtiyaç duyduğu enerjinin buradan karşılanmasını istiyoruz. İleride bu alanlar çiftçilerimiz tarafından kullanıldığında ilave enerjiye ihtiyaç kalmasın, ihtiyaçlarını güneş enerjisiyle karşılayabilsinler istedik. Zaten şu anda tesislerde ihtiyacımız olan elektrik enerjisini bu şekilde karşılayabiliyoruz.

Türkiye’nin ihtiyacı olan doğal gaz enerjisinin neredeyse tamamını biz getiriyoruz. Ama doğal gaz mevcut diye güneşten, rüzgardan faydalanmamak söz konusu değil tabii ki. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji konularında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İş Birliği Protokolü ile Bu Alandaki Çalışmalara Yeni Bir Boyut Kazandırılacak

Bugün imzalanacak protokol, TKDK ile gerçekleştireceğimiz iş birliği süreci, milletimiz için çok önemli sonuçlar doğuracak. Bu noktada sizlere de bu katkılarınızdan dolayı çalışanlarımız ve Kuruluşumuz adına teşekkür ediyorum.“

BOTAŞ Genel Müdürü Sayın Burhan ÖZCAN’ın konuşmasının ardından söz alan TKDK Başkanı Dr. Muhammed ADAK, iş birliği protokolü ile sosyal sorumluluk alanında büyük faydalar sağlanacağını ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

Büyük Projelerin Arkasında Sosyal Sorumluluk Projeleri Olması Çok Anlamlı

“Bu iş birliği çalışmasına yönelik, bizleri davet ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Bu birlikteliği yerine getirmek, insanlarımıza yararlı olmak için iki kurumumuzun çalışanları tarafından büyük çaba harcandı. Her büyük projenin arkasında sosyal sorumluluk projelerinin bulunması projeyi etkili ve daha anlamlı kılıyor. Yöre halkına fayda sağlanması ve bu faydanın da kamu kurumlarının bir araya gelerek elde edilmesi son derece önemli.

BOTAŞ ve TKDK arasında sağlanacak iş birliği için teşekkür etmek istiyorum, umarım milletimiz için hayırlı olur.”

Konuşmaların ardından, BOTAŞ ile TKDK arasında "İş Birliği Protokolü" imzalandı.

Tarih: 15/2/2022