Haberler

BOTAŞ Dörtyol FSRU Terminal'imizin açılışını yaptık

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat ALBAYRAK, 7 Şubat 2018 tarihinde BOTAŞ Dörtyol FSRU Terminal’imizin açılışını gerçekleştirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak Hatay’ın Dörtyol ilçesinde BOTAŞ-Dörtyol FSRU (Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi) Terminal Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, 2017 yılını enerji alanında büyük başarılara ve rekorlara imza atarak kapattıklarını söyledi.

Bu yıla 2018'de daha çok çalışacakları yönünde söz vererek start verdiklerini dile getiren Albayrak, bakanlıktaki bütün arkadaşlarının bu yönde gece gündüz demeden büyük bir özveriyle çalıştığını vurguladı.

"Türkiye'deki enerji arz güvenliğindeki kritik yapı taşlarını teker teker döşemeye başladık. Her platformda gururla müjdesini verdiğimiz Türkiye'nin ikinci FSRU terminalini bugün burada Hatay Dörtyol'da devreye alıyoruz. Kapasitesi itibarıyla da rekor büyüklükteki bir tesisi milletimizin hizmetine sunuyoruz. 263 bin metreküplük LNG depolama kapasitesiyle dünyanın en büyük depolama kapasitesine sahip FSRU tesisimiz, Türkiye'de enerji arz güvenliği açısından çok ama çok kritik bir öneme sahip. Günde asgari 15 milyon, azami 20 milyon metreküplük sıvılaştırılmış gazlaştırma kapasitesiyle gaz formundaki 167 milyon metreküplük LNG miktarıyla dünyadaki standartların bir hayli üstündeki bu tesis ülkemize bugün itibarıyla hayırlı uğurlu olsun.

BOTAŞ Dörtyol FSRU terminalini / kısa sürede devreye alarak hakikaten çok büyük bir başarı hikayesi ortaya koyan tüm BOTAŞ ekibindeki arkadaşlarıma; Genel Müdürümüzden, uzmanına, mühendisine kadar hepsine şahsınızda milletim adına teşekkür ediyorum. BOTAŞ ekibi büyük bir başarı hikâyesine imza attı.” dedi.

"Çok kıymetli bir yatırım"

Albayrak, güçlü ve güvenilebilir bir enerji altyapısının, sağlıklı işleyen bir ekonomik sistemin olmazsa olmazı olduğunu vurguladı.

FSRU tesisleriyle boru hatlarına olan bağımlılığı, farklı kaynak, ülke ve spot piyasalardan gaz tedarikiyle elimine ettiklerine dikkati çeken Albayrak, "FSRU sayesinde doğu sınırlarından teslim alınan gaz için binlerce kilometrelik boru hatları kurmamak, tüketim merkezlerine yakın yeni giriş noktaları oluşturuyoruz. Böylece, doğalgaz iletim ve dağıtımında yatırım ve taşıma maliyetleriyle işletme kayıplarını da aynı zamanda minimuma indiriyoruz. Mevcut sisteme kısa sürede entegre edilebilen FSRU tesisleri arz güvenliğimize de önemli bir esneklik kazandıracak. Bu terminal, tesis, yarın bir gün Ege, Trakya bölgesinde bir sıkıntı olduğu zaman tak gemimiz yüklenecek Trakya, Ege'de hemen bir gün içerisinde enerji arz güvenliği noktasında gaz ihtiyacı, ısınma, sanayi, hane halkı enerji üretimi ihtiyacı noktasında anında devreye alabildiğimiz çok ama çok kıymetli bir yatırım." diye konuştu.

Tarih: 7/2/2018