SIKÇA SORULAN SORULARPERSONEL ALIMI ile İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

 1. Personel Alımı İle İlgili Sorular :

  a)Botaş'a nasıl işe girebilirim?

  b)Nereye müracaat etmeliyim?

  c)İşe giriş kriterleri nelerdir?


  CEVAP

  Kuruluşumuz 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak Personel çalıştırmakta olup" Kamu Kurum Kuruluşlarının Daimi Kadrolarında İlk Defa İşci Olarak Alınacaklar Hakkında Uygulanacak Merkezi Sınav Yönetmeliği" hükümlerine tabidir.


  Bahse konu Yönetmelik hükümlerinde; Kamu Kurum ve Kuruluşlarında ilk defa işci olarak görev alacakların Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'na yaptırılan merkezi sınava (Daimi İşci Sınavı) katılmaları şartı bulunmaktadır.


  Kuruluşumuz Personel İhtiyacı olduğunda; Daimi İşci Sınavı'na katılarak başarılı olan adaylar Türkiye İş kurumundan Talep edilmektedir. 2. BOTAŞ International Limited'e (BIL) iş başvuruları nasıl yapılır?


  CEVAP

  BOTAŞ International Limited'in (BIL) adresi ve telefon numarası aşağıdadır. Posta ya da bizzat yapabileceğiniz başvurular için;


  BOTAŞ İnternational Limited
  AdresBOTAŞ Petrol İşletmeleri Müdürlüğü yanı
  Gölovası mevkii 01944 PK: 19
  Ceyhan / ADANA
  Telefon+90 - 322 - 355 1700 3. BOTAŞ Bakü - Tiflis Ceyhan HPBH Proje Direktörlüğü iş başvuruları nasıl yapılır?


  CEVAP

  BOTAŞ Bakü - Tiflis Ceyhan HPBH Proje Direktörlüğü adresi ve telefon numarası aşağıdadır. Posta ya da bizzat yapabileceğiniz başvurular için;


  BOTAŞ Bakü - Tiflis Ceyhan HPBH Proje direktörlüğü
  AdresSöğütözü Caddesi No:31 Söğütözü - Ankara / TURKIYE
  Telefon+90 - 312 - 285 4455
  Faks+90 - 312 - 284 1134 - +90 - 312 - 284 1137
  ePostawebmaster@btc.com.tr 4. BOTAŞ'ta nasıl Staj yapabilirim?


  CEVAP

  İki türlü staj yapılır. Staj yapmak için, BOTAŞ Genel Müdürlüğü, İnsan Kaynakları Eğitim ve Kariyer Geliştirme Daire Başkanlığına dilekçe ile şahsen müracaat edilmesi gerekir.


  1) MESLEK LİSESİ STAJI:

  Müracaatlar; yazılı olarak, İnsan Kaynakları Eğitim ve Kariyer Geliştirme Daire Başkanlığı'na Haziran ayı sonuna kadar yapılır. Stajı kabul edilen öğrencilerin staj kabulleri, okullarına yazılı olarak bildirilir. Stajı kabul edilen öğrenciler, aşağıdaki belgeleri, stajın başladığı gün Eğitim Planlama, Uygulama ve Kariyer Geliştirme Müdürlüğü'ne getirir.


  Meslek Lisesi Öğrencileri Stajı için Başvuru Belgeleri
  - Nüfus cüzdan fotokopisi
  - 1 adet fotograf
  - Okul sözleşmesi


  2) ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ STAJI:

  Müracaatlar yazılı olarak; İnsan Kaynakları Eğitim ve Kariyer Geliştirme Daire Başkanlığı'na yapılır. Stajı Kabul edilen öğrencilerin staj kabulleri; okullarına yazılı olarak bildirilir. Stajı kabul edilen öğrenciler, aşağıdaki belgeleri, stajın başladığı gün Eğitim Planlama, Uygulama ve Kariyer Geliştirme Müdürlüğü'ne getirir.


  Üniversite Öğrencileri Stajı için Başvuru Belgeleri
  - Nüfus cüzdan fotokopisi
  - 2 adet fotograf
  - Okul onaylı öğrenci belgesi
 5. Eski hükümlü kadrosu ile özürlü kadrosuna nasıl iş başvurusu yapabilirim?


  CEVAP

  Eski Hükümlü Kadrosu için;

  Eski Hükümlü kadrosu için talebimiz, 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu gereğince İçişleri Bakanlığından yapılmaktadır. Başvurularınızın İçişleri Bakanlığına yapılması gerekmektedir.


  Özürlü Kadrosu İçin;

  Yönetmelik hükümlerinde; Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Özürlü kadrosunda ilk defa işçi olarak görev alacakların Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'na yaptırılan merkezi sınava (KPSS) katılmaları şartı bulunmaktadır. Sınavda geçerli puan alanlar Türkiye İş Kurumu Koordinatörlüğünde Kamu Kurum ve kuruluşlarının istekleri dahilinde ilgili kurumlara bildirilir.


  Terörle Mücadele Kadrosu İçin;

  3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun EK:1'inci maddesi ile; Genel, katma ve özel bütçeli kurum ve kuruluşlarla mahalli idareler ve sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait olan her nevi teşebbüse veya bağlı ortaklıklara, 657 sayılı Memurları Kanununa memur kadroları ile sözleşmeli personel ve sürekli işçi kadrolarının %5'ini, terör nedeni ve etkisiyle şehit olan veya çalışmayacak derecede malul olup'da çalışabilir durumda olanların istihdamı için ayrılması zorunluluğu getirilerek, koordinasyon sağlama görevi İçişleri Bakanlığına verilmiştir.


  Bahse konu Kanun çerçevesinde Kuruluşumuzun personel ihtiyacı olduğunda; İçişleri Bakanlığı'ndan talep edilir


  Uzman ve Erbaşların Kadrosu için;

  Teşekkülümüzde eleman alımı, ''Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Daimi Kadrolarına İlk Defa İşçi Olarak Alınacaklar Hakkında Uygulanacak Merkezi Sınav Yönetmeliği'' çerçevesinde İş kurumu üzerinden işçi olarak (4857 sayılı İş Kanununa tabi) karşılanmaktadır.


  Uzman erbaşların ancak 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa olarak çalıştırılabilecekleri açıkça ifade edilmiştir.
 6. Kurumlar Arası Yatay Geçiş Başvuruları nasıl yapılır?


  CEVAP

  Mevcut Personel yasalarında; sürekli işçilerin kurumlar arası nakline ilişkin herhangi bir düzenleme yer almadığı gibi, personel kanunlarına olarak çalışanların da kuruluşumuz ve benzeri İş Kanunu'na tabi işyerlerine yatay geçiş imkanı bulunmamaktadır.


  Ancak istisna olarak 4046 - 4603 Sayılı Kanunlar kapsamındaki kuruluşlarda görev yapan personelin, Devlet Personel Başkanlığı'nın izniyle naklen atamaları yapılabilmektedir.